Fun zóna

Späť na články

Nové autonómne koncepčné vozidlo Volvo 360c: Nové poňatie rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom a budúcnosti miest

Kde by ste bývali, keby ste mohli každý pracovný deň dochádzať do prácev autonómne riadenom, plne funkčnom mobilnom kancelárskom priestores pripojením k internetu? Čo ak by sa tieto služby poskytovaliprostredníctvom predplatného na želanie? Alebo čo ak by ich poskytoval lenjeden zamestnávateľ a iný nie – pre ktorú spoločnosť by ste pracovali?


Toto je len letmý pohľad na jeden z nespočetného množstva scenárov a otázok, ktoré vyvoláva nové koncepčné vozidlo od spoločnosti Volvo Cars pod názvom Volvo 360c. Výrobca ho dnes predstavil v rámci svojej vízie budúcnosti cestovania – ktorá bude autonómna, elektrická, pripojená a bezpečná – a ktorá môže umožniť spoločnosti Volvo Cars vstúpiť na nové rastové trhy.

Prostredie konceptu odráža potenciál zmeny základnej štruktúry toho, ako ľudia žijú, a to tým, že premieňa neproduktívny alebo nudný čas strávený cestovaním na užitočné a príjemné minúty či hodiny na cestách.

„Koncept 360c  skúma to, čo je možné, keď odstránime človeka ako vodiča a využijeme novonadobudnutú  slobodu v oblasti dizajnu a získaného času. Je to len náhľad na to,  ako technológia autonómneho riadenia zmení náš doterajší svet. Možnosti sú  ohromné,“ uviedol hlavný viceprezident spoločnosti Volvo Cars pre podnikovú stratégiu Mårten Levenstam.

Plne autonómne a elektrifikované cestovanie ponúka množstvo bezpečnostných aj ekologických výhod, ako je napríklad menšie znečistenie a menej dopravných zápch, a s tým súvisiace výhody v oblasti zdravia a životného štýlu pre ľudí žijúcich v mestách. Otvára tiež možnosti väčšej slobody v obytných štvrtiach, menšieho tlaku na ceny nehnuteľností a dostupnejšieho vlastníctva domov.

„Ľudia budú  menej závislí od blízkosti miest – a to je len jeden z príkladov  toho, aký vplyv bude mať odstránenie záťaže neproduktívneho času stráveného  cestovaním,“ vysvetľuje Levenstam. „Pojazdná kancelária 360c  umožní ľuďom žiť vo väčšej vzdialenosti od zaľudnených miest a využívať  svoj čas príjemnejšie a zároveň efektívnejšie.“

Model 360c vychádza z plne autonómneho elektrického vozidla riadeného človekom. Prináša novú koncepciu toho, ako ľudia cestujú, ako sa stretávajú s priateľmi, rodinou a známymi a ako dokážu pre seba znovuzískať čas strávený na cestách.

Koncept predstavuje štyri potenciálne využitia autonómne riadených vozidiel: prostredie na spánok, mobilnú kanceláriu, obývačku a priestor pre zábavu. Predstavuje tak atraktívnu možnosť cestovania, ktorá by mohla byť konkurenciou poskytovateľom leteckej, autobusovej a železničnej dopravy, no s konkurenčnými výhodami z hľadiska komfortu, pohodlia a súkromia.


S modelom 360c spoločnosť Volvo Cars zároveň skúma možnosti rozšírenia svojho obchodného modelu nad rámec tradičného výrobcu automobilov. Spoločnosť očakáva vysoký záujem zákazníkov z rôznych priemyselných odvetví.

Jedným z príkladov uvedeného je potenciál modelu 360c byť lukratívnou konkurenciou letov na krátke vzdialenosti, čo je multimiliardový priemysel pozostávajúci z leteckých spoločností, výrobcov lietadiel a ďalších poskytovateľov služieb. Prostredie na spánok v modeli 360c umožňuje cestovať v prvotriednej súkromnej kabíne „z domu do domu“, a to bez pridružených nepríjemností, ako sú bezpečnostné kontroly či státie v radoch na letiskách, alebo hlučné a stiesnené lietadlá.

„Model 360c  považujeme za akýsi úvod do konverzácie, pričom ďalšie nápady a odpovede  budú prichádzať postupne, ako sa budeme dozvedať viac informácií,“ hovorí Mårten Levenstam. „Napriek tomu veríme, že plne autonómne riadenie má potenciál od  základov zmeniť našu spoločnosť v mnohých ohľadoch. Bude mať hlboký dopad  na to, ako budú ľudia cestovať, ako budeme projektovať naše mestá a ako  budeme využívať infraštruktúru. Ale my sme len jedna z mnohých  zainteresovaných strán, takže očakávame a vyzývame na širokú diskusiu,  keďže celá spoločnosť sa ešte len učí, ako túto revolučnú technológiu čo  najlepšie využiť.“

Stiahnite si bezplatne
našu mobilnú aplikáciu

Naša aplikácia Vám ponúka:

  • vytvorte si zoznam Vašich vozidiel a v prípade potreby ich objednajte do servisu jedným dotykom
  • vždy aktuálna ponuka skladových vozidiel s možnosťou rýchleho odoslania záujmu o vozidlo
  • všetky dôležité novinky zo sveta značiek Volvo, Jaguar a Land Rover

OTVÁRACIE HODINY

Trenčianska Turná

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 16:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

Bratislava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 17:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené

Trnava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 7:30 - 16:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené