Fun zóna

Späť na články

Volvo EM90 je luxusné MPV s dojazdom vyše 700 km

Segment viacúčelových vozidiel (MPV) si v posledných rokoch získal značnú obľubu najmä v mnohých častiach Ázie. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo Volvo vytvorilo model EM90. Najprv sa začne predávať v Číne, ale očakávať ho môžeme aj na Slovensku. Po odhalení plne elektrického malého SUV EX30 predstavuje EM90 druhé rozšírenie modelového portfólia Volvo v rýchlom slede za sebou. EX30 aj EM90 chcú osloviť nové publikum, pokryť väčšiu časť globálneho automobilového trhu a realizovať ziskovejší objem. Minimálne modelu EX30 sa to darí, pretože pre veľký počet objednávok sa vo Volve rozhodli, že okrem Číny bude vznikať aj v Belgicku. Volvo bude do roku 2030 predávať už iba elektrické vozidlá. Teraz Volvo predstavuje model EM90. Aj keď ide o vôbec prvé MPV v histórii značky, odvolávať sa môže aspoň na model Duett z roku 1953. Tiež išlo o všestranné a priestranné auto, a to mnoho rokov predtým, než bol vôbec formálne vytvorený segment MPV.


Okamžite rozpoznateľné predné svetlá Thor’s Hammer poskytujú vozidlu hrdý a veľkolepý vzhľad. Podsvietená je ale celá predná časť vrátane loga automobilky. Celkový dizajn prednej časti bol inšpirovaný mrakodrapmi a špičkovým umením. Pre Volvo typické vertikálne svetlá prešli obmenou. Podpisy koncových svetiel, inšpirované panorámou moderných miest, sa rozprestierajú nahor aj nadol, pričom kovový pás predstavuje strednú líniu horizontu. Volvo EM90 bude k dispozícii s 19 a 20-palcovými kolesami a v štyroch farbách exteriéru.


Volvo EM90 používa 116 kWh batériu, ktorá umožní dojazd 738 km na jedno nabitie (podľa čínskeho testovacieho cyklu CLTC). Maximálny nabíjací výkon zatiaľ nebol zverejnený, ale nabitie z 10 na 80 % by nemalo byť dlhšie ako 30 minút. K dispozícii bude zatiaľ jedna verzia s elektromotor s výkonom 200 kW (272 koní), vďaka ktorému zrýchli Volvo EM90 z 0 na 100 km/h za 8,3 sekundy. Použitie širokej škály asistenčných systémov vo vnútri EM90 umožňuje pokročilý výpočtový výkon a súprava všestranných snímačov s kamerami s vysokým rozlíšením, kamerami s priestorovým zobrazením, radarom s milimetrovými vlnami a ultrazvukovými radarmi.


K maximálnemu komfortu prispieva špičková zvuková izolácia a technológia potlačenia hluku z vozovky, zatiaľ čo dvojkomorové vzduchové odpruženie a tiché pneumatiky ešte viac vyhladia zážitok z jazdy pre každého pasažiera. Vo výbave sa bude nachádzať aj audiosystém Bowers & Wilkins so súborom 21 reproduktorov.


Volvo EM90 je nabité výpočtovým výkonom poskytovaným platformami Snapdragon Cockpit od Qualcomm Technologies a pripojením 5G. Hlasový asistent interaktívnym a zábavným spôsobom uľahčuje prepojenie s autom. Je vizualizovaný avatarom Volvo vo vnútri 15,4-palcovej obrazovky infotainmentu. Ďalšia 15,6-palcová obrazovka namontovaná na streche sa dá vyklopiť vždy, keď je potrebné zabaviť rodinu alebo podniknúť obchodné video stretnutie. Obrazovka tiež podporuje mobilnú projekciu a širokú škálu aplikácií tretích strán.


Šesť sedadiel poskytuje každému cestujúcemu vlastnú zónu a osobný priestor. To zahŕňa prispôsobené možnosti zábavy a komfortu ovládané pomocou lakťovej opierky a elegantnej dotykovej obrazovky na prírodnom drevenom povrchu s certifikáciou FSC. Špeciálne salónikové sedadlá v druhom rade poskytujú všetko vybavenie, vrátane masážnej funkcie, ventilácie a vyhrievania. Sedadlá v druhom rade sú tiež vybavené vankúšmi so sedemvrstvovou štruktúrou a hrúbkou presahujúcou 120 mm, vrátane tlmiacich vrstiev s vysokou hustotou pre pohodlie a podporu. Tretí rad sedadiel je ľahko prístupný vďaka dlhým posuvným zadným dverám.


Panoramatické strešné okno pokrýva celú kabínu a dodáva sa so závesom a viacerými nastaveniami okolitého osvetlenia, ktoré poskytujú pravú škandinávsku náladu. Od prostredia, ktoré obnovuje slávnu polárnu žiaru až po témy, ktoré evokujú švédske lesy a úsvit letného slnovratu, môže posádka nájsť pokoj tým, že si vyberiete svoj obľúbený prírodný zážitok.


Škandinávske dizajnové detaily sú rozmiestnené po celej kabíne. Od sofistikovaného kryštálu Orrefors použitého v radiacej páke až po podsvietené dekoračné panely z brezového dreva na palubnej doske, dverách a zadnej časti sedadiel v prednom rade. Aj vzory čalúnenia a dekorácií sú inšpirované škandinávskou prírodou a ázijským umením. Spoločne vytvárajú symbiózu, ktorá spája moderný, sofistikovaný dizajn a krásu prírodného sveta okolo nás. Napríklad vzory čalúnenia sedadiel sú inšpirované horskými masívmi v hmle, zatiaľ čo podsvietené drevené panely odrážajú krásu lúčov svetla presvitajúcich cez bambusový les.

ZDROJ: startstop.sk

Stiahnite si bezplatne
našu mobilnú aplikáciu

Naša aplikácia Vám ponúka:

  • vytvorte si zoznam Vašich vozidiel a v prípade potreby ich objednajte do servisu jedným dotykom
  • vždy aktuálna ponuka skladových vozidiel s možnosťou rýchleho odoslania záujmu o vozidlo
  • všetky dôležité novinky zo sveta značiek Volvo, Jaguar a Land Rover

OTVÁRACIE HODINY

Trenčianska Turná

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 16:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

Bratislava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 17:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené

Trnava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 7:30 - 16:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené