Fun zóna

Späť na články

Jaguar chce zachovať zvuk modelu F-TYPE V8. Daroval ho aj slovenským inštitúciám

Nahrávky, zaznamenané z kabíny a zvonku vozidla, zachytávajú nezameniteľný zvuk preplňovaného motora V8 modelu F-TYPE. Poskytnutím nahrávok  našim dvom inštitúciám Jaguar ľuďom na Slovensku navždy umožnil vychutnať si zvuky posledného športového automobilu značky Jaguar so spaľovacím motorom. Konštruktéri nahrávali zvuky v semi-anechoickej akustickej komore v Gaydon Engineering Center. Ide o zvukotesnú miestnosť používanú na vývoj a testovanie kultivovanosti a kvality zvuku vozidiel Jaguar. Pre potreby nahrávky absolvoval model F-TYPE R 75 Coupé niekoľko radení a akceleračných šprintov, pričom vznikli 30- a 47-sekundové stopy.


"Preplňovaný motor V8 modelu F-TYPE vydáva jedinečný zvuk vďaka dôsledným úpravám, ktoré sa týkali celej pohonnej sústavy, predovšetkým sacích a výfukových systémov. Počas vývoja pred uvedením vozidla na trh sme pracovali s viac ako 85 verziami. Chceme, aby k výsledkom tejto práce, čiže k zvukom, ktoré zažijete pri jazde s vozidlom Jaguar F-TYPE R 75, mali prístup aj nasledujúce generácie," uviedol Charles Richardson, Senior Sound Engineer Jaguar.


Zvuk motora V8 sa dostane do archívov v inštitúciách po celom svete a zachytáva globálnu lásku k jeho slávnemu prejavu. Archivujú ho okrem iných aj Národné múzeum v Prahe či Britská národná knižnica. Na Slovensku sa o jeho uchovanie pre ďalšie generácie postarajú dve inštitúcie.


"Hoci automobil tohto typu, vzhľadom na jeho vek, zatiaľ nepatrí medzi historické vozidlá, radi si nahrávku ukladáme do nášho archívu za účelom jej uchovania a prípadného príležitostného použitia v budúcnosti. S blížiacim sa koncom výroby tohto motora tak zachováme jeho jedinečný zvuk aj pre budúce generácie," uviedol kurátor zbierky Cestná doprava Michal Jajcaj zo Slovenského technického múzea - Múzea dopravy v Bratislave. Do svojej zvukovej banky si zvukový záznam s podobným zámerom pridal aj Slovenský rozhlas.


Zvukový záznam pochádza z vozidla F-TYPE R 75 Coupé z modelového roku 2024. Ide o špeciálnu edíciu, ktorá vznikla pri príležitosti posledného modelového roku F-TYPE a zároveň oslavuje 75 rokov športových vozidiel značky Jaguar. Jeho 5,0-litrový preplňovaný motor V8, ktorý sa ponúka výhradne s pohonom všetkých kolies, vyvinie celkový výkon 423 kW (575 k) a krútiaci moment 700 Nm.


Vozidlo zrýchli z 0 na 100 km/h len za 3,7 s a dosahuje elektronicky obmedzenú maximálnu rýchlosť 300 km/h. Oba 30- a 47-sekundové záznamy začínajú štartovaním motora, ktoré sa prejavuje okamžite rozpoznateľným vzplanutím, keď otáčky stúpajú a potom sa ustália na rovnobežných 600 ot./min., pričom charakteristický tón osemvalca jemne naznačuje výkonnostný potenciál vozidla.


Následne chod v komore simuluje rôzne vokálne schopnosti modelu F-TYPE. Zakaždým, keď Jaguar F-TYPE zrýchli, otvoria sa klapky vo výfukovom systéme, aby zmenili smerovanie výfukových plynov, čím sa uvoľní charakteristický rev, typický pre zážitok z jazdy s modelom F-TYPE. Poslucháči budú počuť aj ostré preradenia smerom nahor a nadol prostredníctvom 8-stupňovej prevodovky a nápadné, charakteristické praskanie a strieľanie zo štyroch koncoviek výfuku, ktoré sú kľúčovým prvkom nezameniteľného charakteru modelu F-TYPE zameraného na vodiča.


ZDROJ: auto.sk

Stiahnite si bezplatne
našu mobilnú aplikáciu

Naša aplikácia Vám ponúka:

  • vytvorte si zoznam Vašich vozidiel a v prípade potreby ich objednajte do servisu jedným dotykom
  • vždy aktuálna ponuka skladových vozidiel s možnosťou rýchleho odoslania záujmu o vozidlo
  • všetky dôležité novinky zo sveta značiek Volvo, Jaguar a Land Rover

OTVÁRACIE HODINY

Trenčianska Turná

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 16:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

Bratislava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 17:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené

Trnava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 7:30 - 16:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené