Fun zóna

Späť na články

Nový Renault Rafale prichádza ako vlajková loď značky. Má až 300 koní a 4x4

Francúzska automobilka Renault sa v nedávnej minulosti zameriavala predovšetkým na C segment, v ktorom dnes ponúkajú modely Mégane E-Tech electric, Arkana alebo Austral. Súčasťou plánu Renaulution je však aj útok na D segment, do ktorého značka vstúpila so sedemmiestnym rodinným SUV Espace. Teraz však ponuku rozširuje o svoj nový vlajkový model, štýlové SUV-kupé Renault Rafale.


Hneď na úvod pritom môžeme prezradiť, že meno modelu nadväzuje na úspešnú históriu značky, ale nie v automobilovom priemysle. Ide o odkaz na lietadlo Caudron Renault Rafale, poháňané motorom francúzskej automobilky, ktorý v roku 1934 dosiahol rýchlosť 445 km/h, čím stanovil rekord vo svojej kategórii.


Vráťme sa ale k samotnému vozidlu, ktoré láka na kombináciu nového dizajnového prístupu, moderné technológie aj vysokú hospodárnosť. Základom modelu je pritom posledná generácia platformy CMF-CD, na ktorej stoja aj modely Austral alebo Espace. Na dĺžku meria 4,71 metra, na šírku 1,86 metra a na výšku 1,61 metra. Rázvor 2,74 metra je zhodný s modelom Espace.


Karoséria typu fastback dostala ochranné prvky a vyššiu svetlú výšku, vďaka čomu môžeme model Rafale bezpečne zaradiť do populárnej skupiny SUV-kupé. Vozidlo sa chváli športovou siluetou s pretiahnutou kapotou, výrazne tvarovanou prednou časťou, výraznými blatníkmi a elegantne klesajúcou strechou s koncovým spojlerom.


Zadné sklo má sklon 17 stupňov a vďaka aerodynamickej účinnosti ho nie je nutné stierať. Automobilka sa tiež pochválila rozšírením rozchodu o 4 centimetre (v porovnaní s Espace) a podbehy elegantne vypĺňajú 20“ kolesá. Dizajn vozidla by mal rozvíjať jazyk značky iniciovaný Gillesom Vidalom, ktorý bol predstavený pri koncepte Scénic Vision a prvýkrát ho v produkčnej podobe ukázal modernizovaný Renault Clio. Dizajn by mal nadväzovať na DNA modelov Renault, kombinovať technické detaily a zahŕňať charakteristické línie. Špeciálnu pozornosť potom automobilka venovala maske, vychádzajúcej z motívov kosoštvorca.


Množstvo malých kosoštvorcov je trojrozmerne usporiadané okolo stredového loga, čím mal vzniknúť vzor odkazujúci na voštinové mriežky chladiča vrcholných modelov z minulosti. Celok je umiestnený na modrom alebo bridlicovo šedom pozadí (v závislosti na verzii), ktoré sa v závislosti od uhla pohľadu objavuje alebo mizne v pozadí na spôsob optického umenia 70. rokov.


Zo strany automobilky sa jedná o poklonu Victorovi Vasarelymu, predstaviteľovi tohto umeleckého smeru, ktorého meno je späté s históriou značky Renault. Jeho syn Yvaral Vasarely totiž navrhol logo z roku 1972, na ktoré odkazuje aktuálny symbol značky. S navrhovaním zložitej štruktúry mriežky pritom pomáhala aj umelá inteligencia prostredníctvom parametrického 3D modelovacieho softvéru. Po modernizovanom Renaulte Clio je navyše Rafale druhým vozidlom (a prvým úplne novým modelom) s novým svetelným podpisom značky v tvare kosoštvorca. Zadné svetlá od seba boli výrazne oddelené, aby vozidlo pôsobilo zaoblenejším dojmom. Ich tvar je inšpirovaný čínskou grafickou hrou tangram a pri zapnutí aj vypnutí ukazujú animácie.


Od designu sa ale opäť vráťme k technike, ktorú viac-menej poznáme od modelov Austral a Espace. Rafale stojí na rovnakej platforme a taktiež ponúkne aj systém riadenia všetkých kolies 4Control Advanced, ktorý zlepšuje ovládateľnosť pri nízkych rýchlostiach a zvyšuje agilitu aj dynamiku vo vyšších rýchlostiach. Pri nízkych rýchlostiach sa zadné kolesá natáčajú až o 5 stupňov, čo znižuje polomer otáčania na 10,4 metra, v rýchlostiach nad 50 km/h sa potom zadné kolesá natáčajú o 1 stupeň.

Okrem toho však Rafale ponúka aj modernizovaným elektronickým systémom riadenia zadnej nápravy Véhicle Motion Control (VMC 2), ktorý zaisťuje lepšie predvídanie straty priľnavosti. Systém tak zaisťuje optimálne nastavenie všetkých štyroch kolies na cestách s nerovným či zhoršeným povrchom a pomáha rýchlejšie zdolávať zákruty. Odlišné je tiež nastavenie pružín, tlmičov, protipreklzového systému alebo inštalácia širších pneumatík (245 mm).


Pri uvedení na trh bude pod kapotou známa hybridná pohonná jednotka E-Tech s výkonom 200 koní, kombinujúca 1,2-litrový preplňovaný trojvalec s výkonom 96 kW (130 k) s 205 Nm krútiaceho momentu a dvojicu elektromotorov. Hlavný má výkon 50 kW (70 k) a 205 Nm krútiaceho momentu, sekundárny (vysokonapäťový štartér-generátor) má výkon 25 koní a 50 Nm. O napájanie sa stará lítium-iónová batéria s kapacitou 2 kWh/400V. Ide tak o rovnakú sústavu, akú poznáme z modelu Espace. Rovnaká je aj šesťstupňová multimódová prevodovka, ktorá má dve rýchlosti pre elektromotor a štyri pre spaľovací motor. Celkom pätnásť možných kombinácií by malo optimalizovať pôžitok z jazdy, spotrebu paliva aj emisie. Renault pritom sľubuje, že v meste zvládne vozidlo až 80 % jazdy na elektrickú energiu.


Ešte zaujímavejšie sú však výhľady do budúcnosti. Automobilka totiž pracuje na výkonnej verzii E-Tech 4x4 s výkonom 300 koní. Tento výkon bude dosiahnutý zásadným vylepšením hybridného pohonného ústrojenstva, ktoré čaká prechod na dobíjací pohon. Renault navyše do vozidla nainštaluje ďalší elektromotor, ktorý bude roztáčať zadné kolesá. Plug-in hybrid s výkonom 300 koní a pohonom všetkých kolies navyše bude ťažiť z upraveného nastavenia podvozku a inteligentného odpruženia novej generácie. Predná časť kabíny opäť pripomína vozidlá Austral a Espace, vrátane digitálneho kokpitu OpenR s horizontálnou obrazovkou s uhlopriečkou 12,3 palca a vertikálnou obrazovkou s rozmerom 12 palcov. Systém však ponúka nový grafický design. Okrem toho ale nechýba ani pokročilý head-up displej s uhlopriečkou 9,3 palca a schopnosťou premietať varovania, navigačné pokyny či informácie od jazdných asistentov.


Zaujme aj panoramatická presklená strecha Solarbay s rozmermi 1470x1117 mm s technológiou AmpliSky od spoločnosti Saint-Gobain, ktorá vie plochu automaticky zatemniť. Strecha je zložená z deviatich panelov, ktoré sa zatemňujú postupne, prípadne je možné vybrať iba čiastočné zatemnenie. Strecha sa tak zaobíde bez klasickej roletky a zaujímavosťou je aj možnosť jej ovládania cez hlasového asistenta Google. „Sklenená strecha Solarbay predstavuje užitočnú a ľahko použiteľnú technológiu, ktorú sme chceli pre nový Renault Rafale. Vo všetkých ohľadoch predbehne konvenčnú tieniacu clonu, ale je tiež múdrejší a ľahšie sa používa. To všetko pri súčasnom zabezpečení wow efektu,“ uviedol Gwenaël Le Merrer, hlavný inžinier Renault Rafale


Novinkou sú aj športové sedadlá s výrazným bočným vedením a špeciálnym čalúnením Alcantarou, ktorá je zo 61 percent recyklovaná. Pri verzii Esprit Alpine je navyše podsvietené logo, ktorého farba sa mení podľa nastavenia Multi-Sense. Osvetlenie vychádza z plôšky, ktorá tu bola použitá ako prvá na svete a je dokonale ohybná, preto nemá žiadny vplyv na mäkkosť operadla. Za zmienku stojí aj trojfarebné modro-bielo-červené prešívanie pri verzii Esprit Alpine alebo dôraz na inovatívne materiály. Renault Rafale je napríklad prvým vozidlom na svete, v interiéri ktorého je použitá bridlica a tónovaný korok.


Vďaka predĺženému rázvoru ponúkne Renault Rafale 302 mm pre kolená zadných cestujúcich, čo by mala byť najlepšia hodnota v segmente. Napriek karosérii SUV kupé majú zadný cestujúci nad hlavou 880 mm, čo je len nepatrne menej ako pri novom Renaulte Espace (892 mm). Batožinový priestor ponúka štandardný objem 647 litrov. Praktickou novinkou je aj múdra lakťová opierka, ktorá je vybavená dvoma USB konektormi, úložným priestorom pre tablety aj telefóny a dvoma výklopnými opierkami pre pohodlné sledovanie obrazoviek.


Po stránke multimediálnej výbavy vozidlo ponúkne bohaté možnosti konektivity, napokon systém OpenR Link pracuje s integrovaným systémom Google. Infotainment ponúka prístup k aplikáciám Google Mapy, Asistent Google aj k aplikáciám z ponuky Google Play. Nechýba však ani podpora konektivity Apple CarPlay a Android Auto.


Bezpečnosť vozidla zvyšuje 32 jazdných asistentov (ADAS) v troch kategóriách: riadenie, bezpečnosť a parkovanie. Novou funkciou je automatické upozornenie vodiča na prekročenie rýchlosti prostredníctvom dopravných značiek. V noci potom vodiči ocenia svetlomety s technológiou LED Adaptive Vision pre stretávacie svetlá a LED Matrix Vision pre diaľkové svetlá. Výroba vozidla Renault Rafale bude prebiehať v továrni v španielskej Palencii, kde automobilka vyrába aj modely Austral a Espace, stojace na rovnakej platforme.

ZDROJ: auto.cz

Stiahnite si bezplatne
našu mobilnú aplikáciu

Naša aplikácia Vám ponúka:

  • vytvorte si zoznam Vašich vozidiel a v prípade potreby ich objednajte do servisu jedným dotykom
  • vždy aktuálna ponuka skladových vozidiel s možnosťou rýchleho odoslania záujmu o vozidlo
  • všetky dôležité novinky zo sveta značiek Volvo, Jaguar a Land Rover

OTVÁRACIE HODINY

Trenčianska Turná

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 16:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

Bratislava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 17:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené

Trnava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 7:30 - 16:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené