Fun zóna

Späť na články

Nové Volvo EX30 má vo vrcholnej verzii až 428 koní, nechýba ani terénna verzia Cross Country

Švédska automobilka dnes v Miláne predstavila nové malé elektrické SUV Volvo EX30, ktoré je obratom dostupné na vybraných európskych trhoch a poznáme aj jeho cenu. Výrobca uvádza, že novinka bude dostupná zhruba od 36 tisíc eur. Konkrétne trhy síce nespomína, ak sa ale v tejto chvíli pozriete na stránku slovenského zastúpenia, nájdete tam prísľub, že sa to týka aj nás. A čo auto prináša? Podľa očakávania čisto elektrický pohon, najvyšší výkon 428 koní a schopnosť zrýchliť z 0 na 100 km/h za 3,6 sekundy.


Švédska značka patriaca pod krídla čínskeho Geely upozorňuje, že ide o jej historicky najlepšie zrýchľujúci produkčný automobil a zároveň dodáva, že je to tiež Volvo s najmenšou uhlíkovou stopou, pokiaľ ide o jeho výrobu. Už klasicky je zdôrazňovaná vysoká úroveň aktívnej i pasívnej bezpečnosti, jednoduchý a funkčný švédsky dizajn a samozrejme použitie ekologických materiálov.


Konkrétnych technických detailov zverejnila automobilka len minimum, vieme ale, že na trhu budú dostupné tri výkonové verzie a dva rôzne typy batérií odlišujúcich sa nielen kapacitou. EX30 s jedným elektromotorom dostane lítiovo-železo-fosfátový akumulátor, o ktorej Volvo hovorí, že bude určená pre tých, ktorí nepotrebujú čo najväčší dojazd, ale naopak ocenia, že bude cenovo prístupnejšia.

Pre zákazníkov vyhľadávajúcich väčší akčný rádius, ale zároveň nepotrebujúcich vysoké výkony, tu bude opäť jednomotorový model, ale s batériou typu NMC. Táto konkrétna verzia by mala majiteľom poskytnúť dojazd podľa metodiky WLTP 480 kilometrov. Ak bude váš rozpočet vyšší a podobne na tom budú i vaše nároky v oblasti dynamiky, tak práve vám Volvo ponúkne prevedenie Twin Motor Performance s dvojicou elektromotorov, samozrejme tým pádom pohonom 4x4, systémovým výkonom 428 koní a akceleráciou z 0 na 100 km/h za 3,6 sekundy.


V prípade štandardného modelu vám systémy dovolia nabíjať maximálnym výkonom 134 kW, zatiaľ čo vrcholný variant s dvomi motormi zvládne nabíjačku s jednosmerným prúdom s výkonom 153 kW. Podľa Vola tým bude možné baterku nabiť z 10 na 80 percent v priebehu 25 minút.


Nové Volvo EX30 sa bude vyrábať v čínskej mestskej prefektúre Čang-ťia-kchou a v priebehu budúceho roka dorazí tiež terénna verzia Cross Country so zvýšeným podvozkom, ochrannými krytmi, 19-palcovými originálnymi diskami a prípadne i obutím určeným aj mimo spevnené cesty.

ZDROJ: topspeed.sk

Stiahnite si bezplatne
našu mobilnú aplikáciu

Naša aplikácia Vám ponúka:

  • vytvorte si zoznam Vašich vozidiel a v prípade potreby ich objednajte do servisu jedným dotykom
  • vždy aktuálna ponuka skladových vozidiel s možnosťou rýchleho odoslania záujmu o vozidlo
  • všetky dôležité novinky zo sveta značiek Volvo, Jaguar a Land Rover

OTVÁRACIE HODINY

Trenčianska Turná

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 16:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

Bratislava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 17:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené

Trnava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 7:30 - 16:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené