Fun zóna

Späť na články

Airbus namiesto Nissanu? Renault sa už dohodol na spoločnom vývoji batérií

V kontexte správ o problémoch v alianci Renault – Nissan (kam patrí aj Mitsubishi) sa objavila ďalšia zaujímavá správa. Aj z nej vidno, že Renault sa menej spolieha na svojich aliančných partnerov a snaží sa hľadať nových strategických partnerov.

A jedným z nich sa stane najväčší európsky výrobca lietadiel, spoločnosť Airbus. Spoločne plánujú vytvoriť výskumné centrum a vyvíjať v ňom batérie pre autá a aj elektrické lietadlá. Airbus si od spoločného podniku sľubuje urýchlenie vývoja budúcich hybridných elektrických lietadiel, Renault by sa zas chcel dostať k batériám pre elektromobily s dlhým dojazdom.

Spoločné výskumné a vývojové centrum by sa malo zamerať na optimalizáciu riadenia energetických tokov v batériách, zníženie ich hmotnosti a taktiež na vývoj batérií s pevným elektrolytom. Tie sú všeobecne považované za nástupcov súčasných li-ion batérií kvôli schopnosti dosiahnuť vyššiu energetickú hustotu. Centrum sa taktiež zameria na efektívnu recyklovateľnosť batérií.


„Spojenie skúseností Renault Group v oblasti elektrických vozidiel s našimi vlastnými výsledkami v oblasti elektrických letových simulátorov a prototypov nám umožní urýchliť vývoj dôležitých technológií potrebných pre budúcu architektúru hybridných lietadiel po roku 2030 a a neskôr ,“ uviedla Sabine Klauke, hlavná technická riaditeľka spoločnosti Airbus.

Podľa Renaultu nejde o oslabenie spolupráce s Nissanom, ale o nové partnerstvo, „doplnkové“ k spojenectvu francúzskej automobilky s japonským výrobcom , keďže obe spoločnosti vedú rozhovory o budúcnosti ich strategickej aliancie, ktorá sa bude sústreďovať aj na elektrické vozidlá.

Zatiaľ sa však k budúcej štruktúre aliancie nechce vyjadrovať ani jedna strana. Dokonca museli predbežne odložiť oznámenie o budúcej spolupráci, ktoré malo byť zverejnené tento týždeň. Nevedia totiž nájsť spoločnú reč pri prerozdelení a využívaní patentov, ktoré Renault a Nissan vlastnia.

ZDROJ: auto.pravda.sk

Stiahnite si bezplatne
našu mobilnú aplikáciu

Naša aplikácia Vám ponúka:

  • vytvorte si zoznam Vašich vozidiel a v prípade potreby ich objednajte do servisu jedným dotykom
  • vždy aktuálna ponuka skladových vozidiel s možnosťou rýchleho odoslania záujmu o vozidlo
  • všetky dôležité novinky zo sveta značiek Volvo, Jaguar a Land Rover

OTVÁRACIE HODINY

Trenčianska Turná

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 16:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

Bratislava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 17:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené

Trnava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 7:30 - 16:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené