Fun zóna

Späť na články

Spoločnosť Volvo Cars nabáda používať technológie pomáhajúce vodičom a minimalizujúce rozptyľujúce vplyvy

Rozmach smartfónov a dotykových obrazoviek v automobiloch  vyvoláva čoraz hlasnejšiu debatu o nebezpečnosti rozptyľujúcich vplyvov za  volantom. Odborníci na bezpečnosť zo spoločnosti Volvo Cars však hovoria, že  rozptyľujúce vplyvy sú súčasťou reality, a preto by sme mali využívať  technológie, ktoré budú vodičom pomáhať pri každodennom šoférovaní.


Na základe vlastného výskumu bezpečnosti a správania spoločnosť Volvo zistila, že pri správnom používaní môžu moderné technológie v automobiloch aktívne zmierňovať rozptyľovanie pozornosti, pomáhať vodičom jazdiť lepšie a pozornejšie, a tým zvyšovať bezpečnosť na cestách.

„Bolo by jednoduché tvrdiť, že pre moderných vodičov sú  jedinou hrozbou telefóny a obrazovky, ale zdrojom rozptyľovania môže byť aj  čokoľvek iné,“ povedala Malin Ekholmová, riaditeľka centra pre výskum bezpečnosti spoločnosti Volvo Cars. „Vieme,  že ľudia sa nerozptyľujú úmyselne; jednoducho sa to stane. Možno meškáte na  ceste do škôlky a ste v strese. Alebo si sadáte za volant po zlom dni v práci.  To všetko vplýva na vaše šoférovanie.“


Tieto a ďalšie postrehy vyjadrila Malin Ekholmová minulý týždeň počas špeciálnej webovej diskusie o bezpečnosti, zorganizovanej spoločnosťou Volvo. Počas tejto prvej debaty zo série Volvo Studio Talks diskutovala spolu s ďalšími propagátormi a ochrancami bezpečnosti o nepozornosti a niekoľkých ďalších pálčivých problémoch súvisiacich s bezpečnosťou na cestách.

Niekto by mohol povedať, že z hľadiska rozptyľovania vodičovej pozornosti sú vozidlá zo 40. rokov minulého storočia bezpečnejšie než dnešné automobily – veď nemajú žiadnu obrazovku, rozhranie na pripojenie telefónu, ba ani rádio. To však nie je v súlade s tým, ako dnešní vodiči a celá spoločnosť fungujú.

„Faktom je, že ľudia chcú byť v kontakte s priateľmi,  rodinou, svojou prácou a chcú sa zabávať, pričom každý reaguje na rozptyľujúce  vplyvy rôzne,“ povedala Malin Ekholmová. „Preto chceme ísť našim zákazníkom v ústrety, a nie tlačiť ich  tam, kde ich chceme mať. Sústreďujeme sa teda na využívanie technológií  správnym spôsobom, ktorý prispeje k bezpečnosti za volantom.“

Spoločnosť Volvo Cars aktívne využíva technológie na boj proti nebezpečenstvám súvisiacim s rozptyľovaním pozornosti a vyrába jedny z najbezpečnejších automobilov súčasnosti. Napríklad jej systémy aktívnej bezpečnosti s automatickým brzdením a asistentom riadenia slúžia ako strážcovia, ktorí pomáhajú vodičom, keď čo len na zlomok sekundy stratia koncentráciu alebo sa niečím nechajú rozptýliť.

V novom modeli Volvo XC40 Recharge s novým informačno-zábavným systémom s operačným systémom Android môžu vodiči vďaka vyspelému hlasovému ovládaniu nastavovať teplotu, zadávať cieľ cesty, ovládať prehrávanie obľúbenej hudby či podcastov – alebo zatelefonovať mame na jej narodeniny – bez toho, aby pustili volant z rúk.


„Vďaka možnosti ovládať kľúčové funkcie vozidiel Volvo  hlasom môžu mať vodiči ruky stále na volante a sledovať cestu,“ povedala Malin Ekholmová. „Systémy aktívnej  bezpečnosti, ako napríklad City Safety, systém brániaci zídeniu z cesty, či  systém brániaci prejdeniu do protismerného jazdného pruhu, schopné zasiahnuť do  riadenia, slúžia ako ďalší pár očí, ktoré na vás dávajú pozor.“

Spoločnosť Volvo Cars zastáva názor, že nepozornosť za volantom by sa mala riešiť aj monitorovaním vodičov prostredníctvom kamier a iných senzorov vo vozidlách. Vďaka takýmto technológiám by mohli systémy vo vozidle náležite zasiahnuť v prípade, ak zjavne nepozorný (alebo opitý) vodič nezareaguje na výstražné signály pri hrozbe vážnej, potenciálne smrteľnej nehody.

Pri takomto zásahu by sa mohla automaticky znížiť rýchlosť, upovedomiť asistenčná služba Volvo on Call a v najnutnejšom prípade by mohlo vozidlo samo spomaliť a bezpečne zaparkovať. Spoločnosť Volvo Cars plánuje začať takéto kamery montovať do škálovateľnej platformy Volvo SPA2 budúcej generácie.


ZDROJ: Volvo

Stiahnite si bezplatne
našu mobilnú aplikáciu

Naša aplikácia Vám ponúka:

  • vytvorte si zoznam Vašich vozidiel a v prípade potreby ich objednajte do servisu jedným dotykom
  • vždy aktuálna ponuka skladových vozidiel s možnosťou rýchleho odoslania záujmu o vozidlo
  • všetky dôležité novinky zo sveta značiek Volvo, Jaguar a Land Rover

OTVÁRACIE HODINY

Trenčianska Turná

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 16:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

Bratislava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 17:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené

Trnava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 7:30 - 16:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené