Fun zóna

Späť na články

Jaguar modernizoval modely XF a XE

Menší model XE sa na pohľad nezmenil, keďže prešiel modernizáciou len nedávno, za to väčší brat XF má prepracovaný dizajn prednej časti s novou prednou maskou a s novými svetlami. Zmenený je aj zadný nárazník. Podstatnejšie zmeny sa udiali pod kapotou a dotkli sa rovnako oboch modelov. Starší naftový motor bude nahradený modernejším elektrifikovaným štvorvalcom D200 s objemom 2,0 l. Motor s výkonom 200 koní a s krútiacim momentom 430 Nm si vypomáha 48 mild hybridným systémom. Benzínovú alternatívu tvorí pre oba modely benzínový štvorvalec s objemom 2,0 v dvoch verziách P250 a P300. Ako už označenie prezrádza, disponujú výkonom 250 resp. 300 koní. Všetky motory spolupracujú výlučne s 8-stupňovou automatickou prevodovkou ZF a poháňajú všetky štyri kolesá. Slabší benzín a rovnako aj naftový motor sú k dispozícii aj s pohonom zadných kolies. 


Zmenou prešiel aj interiér. Kabína je totiž úplne prepracovaná, a to po vzore SUV F-Pace. Automobilka dokonca priznáva, že interiéry oboch vozidiel boli vyvíjané spoločne, pre zníženie vývojových a výrobných nákladov. Ústredným prvkom je zakrivená dotyková obrazovka s uhlopriečkou 11,4 "nového multimediálneho systému PIVI Pro. Jaguar si od nej sľubuje jasnejší a väčší obraz, rovnako ako jednoduchšie ovládanie. Možnosťou je aj spárovanie s telefónom vďaka Apple CarPlay a Android Auto

Úplne sa potom premenila stredová konzola, kde doterajšie otočný volič automatickej prevodovky nahradila úplne nová hlavica s prešívaním evokujúcim prešívanie kriketového loptičky. Pred vodičom sa zase objavuje nový digitálny prístrojový štít s uhlopriečkou 12,3 palca s prepracovanou grafikou.


Život v kategórii prémiových áut nie je ľahký, konkurencia je silná. Ešte väčším problémom pre XE a XF je prechod motoristov smerom k SUV. V nie príliš priaznivej situácii sa Jaguar rozhodol zatlačiť na cenu. Zatiaľ poznáme len britskú cenovku, ako vždy pri predstavení nových modelov značky Jaguar. Pri oboch modeloch je o pár tisíc libier nižšie.


Za zníženou cenou sa skrývajú dva dôvody. Doteraz si zákazníci v Británii mohli vybaviť zľavu z cenníkovej ceny a reálne tak kupovali vozidlá lacnejšie. Teraz je cena oboch modelov bližšie k realite a záujemcovia nemôžu počítať s veľkými zľavami. Druhým dôvodom sú znížené náklady, keďže Jaguar výrazne okresal ponuku, a tým zjednodušil výrobu. V prípade modelu XF bolo doteraz na výber až 68 kombinácií motorizácie, typu karosérie a výbav, po novom ich bude len 28. Veľmi podobne to vyzerá aj v prípade menšieho súrodenca XE, ktorému počet ponúkaných kombinácií klesol z 24 na 13. Cena XE v Británii začína na sume 29 635 libier (32 649 eur) a XF 32 585 libier (35 899 eur).

ZDROJ: auto.sk

Stiahnite si bezplatne
našu mobilnú aplikáciu

Naša aplikácia Vám ponúka:

  • vytvorte si zoznam Vašich vozidiel a v prípade potreby ich objednajte do servisu jedným dotykom
  • vždy aktuálna ponuka skladových vozidiel s možnosťou rýchleho odoslania záujmu o vozidlo
  • všetky dôležité novinky zo sveta značiek Volvo, Jaguar a Land Rover

OTVÁRACIE HODINY

Trenčianska Turná

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: 9:30 - 12:30
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 16:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

Bratislava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: 9:00 - 13:00
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

Trnava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: 9:00 - 12:00
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 7:30 - 16:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené