Fun zóna

Späť na články

Dacia Logan a Sandero: Toto sú nové rumunské ikony.

Pôvodne okrajový výrobca licenčných Renaultov, ktorého nebral nik príliš vážne, priviedol na svet v roku 2004 lowcostový Logan. Rýchlo sa ukázalo, že stratégia solídneho auta za málo peňazí nie je len témou východnej Európy. Dovtedajšia diera na trhu si okamžite našla zákazníkov vo Francúzsku aj v Nemecku. Nasledovali ďalšie modely – hatchback Sandero, MPV Lodgy, praktická dodávka Dokker, no najmä SUV Duster, ktoré je doslova fenoménom. A vo svojom ťažení Dacia pokračuje. Dnes ukázala dlho očakávanú novú generáciu Loganu a Sandera, vrátane out-doorovej verzie Sandero Stepway.


Pôjde o veľkú zmenu. Hoci ide už o tretiu generáciu, až teraz môžeme hovoriť o naozaj nových autách. Tie pôvodné totiž zdieľali platformu B0, ktorej korene siahali až do deväťdesiatych rokov ku Cliu druhej generácie. Lenže nové bezpečnostné a emisné predpisy ju už použiť neumožnili. Základom technologických dvojičiek sa tak stane aktuálne Clio a jeho platforma CMF-B. Aby ale mohli opäť útočiť bezkonkurenčnou cenou, čo Dacia nezabúda zdôrazniť, využila jej lacnejšiu verziu „Low Spec“. Napriek tomu pôjde o obrovský posun. Ako vidieť z prvých snímok, Logan aj Sandero budú omnoho sofistikovanejšími modelmi.

Platí to aj o dizajne s novými svetlami s grafikou písmena Y, výraznejšou maskou a plynulejším profilom siluety, za čím stojí najmä viac sklonené čelné okno či detail v podobe antény presunutej vzad. Svetlá výška, naznačujúca odolnosť na zlých cestách ostane zachovaná na pôvodnej úrovni. Dacia uvádza, že dvojičky budú širšie a budú mať širší rozchod kolies. K pocitu kvality prispejú svalnaté blatníky a solídnejšie kľučky dverí. Motív písmena Y nájdeme aj v zadných svetlách. Sandero Stepway vytvorí samostatnú alternatívu s ešte výraznejším odlíšením. Špecifická bude predná maska s nápisom Stepway, klenutejšia kapota aj čierne ochranné prvky spodných partií karosérie.


Do interiéru nás zatiaľ Dacia nepustila. I tak možno očakávať priestrannejšiu kabínu aj batožinový priestor či modernejší infotainment s posilnenou konektivitou. Šušká sa o modernom, voľne stojacom „tablete“ či automatickej klimatizácii. Nová platforma zároveň umožní nasadiť viac asistenčných systémov, i keď v tomto smere bude rumunská značka istotne opatrná. Príklad Dustera však ukazuje, že minimálne monitorovanie slepých uhlov zrkadiel by sa mohlo stať realitou. Tajomstvom zahalený ostáva aj priestor pod kapotou, no takmer istý je príchod mild-hybridnej verzie. Tá má spojiť 4-valec 1,6 E-Tec so štartérom-generátorom a s malou li-ion batériou.


Výkon má vzrásť až na 140 koní (103 kW), čo znamená, že mild-hybrid bude vôbec najvýkonnejšou verziou Loganu. Väčšia elektrifikácia neprichádza kvôli cene do úvahy. Rátať môžeme aj s doteraz známymi motormi – trojvalcami 1,0 SCe (54 kW), štvorvalcom 1,0 TCe (66, 74 kW) a dieselom 1,5 Blue dCi (70 kW). Viac sa dozvieme 29. septembra, keď dvojičky absolvujú svetový statický debut. 

ZDROJ: auto.pravda.sk

Stiahnite si bezplatne
našu mobilnú aplikáciu

Naša aplikácia Vám ponúka:

  • vytvorte si zoznam Vašich vozidiel a v prípade potreby ich objednajte do servisu jedným dotykom
  • vždy aktuálna ponuka skladových vozidiel s možnosťou rýchleho odoslania záujmu o vozidlo
  • všetky dôležité novinky zo sveta značiek Volvo, Jaguar a Land Rover

OTVÁRACIE HODINY

Trenčianska Turná

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: 9:30 - 12:30
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 16:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

Bratislava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: 9:00-13:00
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené