Fun zóna

Späť na články

Renault na ostrove stavia smart elektrickú sieť, ktorej pomáhajú e-autá

Skupina Renault v spolupráci s EEM (Empressa de Electricidade da Madeira), dodávateľom elektrickej energie na dva obývané Portugalské ostrovy (Madeira a Porto Santo), uviedli 21. februára 2018 na ostrove Porto Santo do prevádzky inteligentný elektrický ekosystém.

Svetovo prvý smart ostrov využíva elektrické vozidlá Renault, použité batérie, inteligentné nabíjacie stanice a systém V2G ( Vehicle to Grid - vozidlá posielajúce energiu do siete). Všetky tieto vymoženosti využíva pre zvýšenie udržania nezávislosti a produkcie obnoviteľnej energie na ostrove. Skupina Renault, EEM a ich partneri pracovali na tomto projekte od začiatku roka 2018.


Na vytvorenie tohto projektu Renault priniesol jednak elektrické vozidlá, ale aj ďalšie overené technologické riešenia. Projekt sa skladá z 3 podstatných fáz. Prvou bolo 20 dobrovoľníkov, ktorí každodenne používali 14 Renaultov ZOE a 6 kusov Kangoo Z.E. Tieto vozidlá boli schopné benefitovať z chytrého nabíjania vďaka 40 verejným a súkromným smart nabíjacím miestam.

Druhá fáza trvala do konca roku 2018. Počas nej sa vozidlá začali podieľať na odovzdávaní elektrickej energie do siete počas vyťažených hodín. To znamená, že kým sa vozidlá nabíjali, taktiež slúžili ako dočasné uskladňovacie jednotky elektrickej energie pre prípad potreby. Tretím krokom sú použité batérie z vozidiel Renault. Tie majú za úlohu skladovať energiu vytvorenú veternými a slnečnými panelmi po celom ostrove. Vytvorená energia je následne skladovaná v batériách a bude môcť byť použitá v prípade potreby obyvateľov ostrovu. 

Tento systém zvaný aj “Advanced Battery Storage” má skupina Renault dokončiť už tento rok. Pôjde o najväčší stacionárny systém na ukladanie energie s využitím batérií, aký bol kedy vytvorený v Európe. Bude nasadený na viacerých miestach vo Francúzsku a Nemecku. Systém batérií bude schopný akumulovať 60 MWh, teda energiu zodpovedajúcu ročnej spotrebe 5 000 domácností. Aj týmto spôsobom Renault poukazuje na možnosť druhotného využitia použitých batérií v lokálnom ekosystéme.

ZDROJ: autobild

Stiahnite si bezplatne
našu mobilnú aplikáciu

Naša aplikácia Vám ponúka:

  • vytvorte si zoznam Vašich vozidiel a v prípade potreby ich objednajte do servisu jedným dotykom
  • vždy aktuálna ponuka skladových vozidiel s možnosťou rýchleho odoslania záujmu o vozidlo
  • všetky dôležité novinky zo sveta značiek Volvo, Jaguar a Land Rover

OTVÁRACIE HODINY

Trenčianska Turná

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: 9:30 - 12:30
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 16:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

Bratislava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: 9:00 - 13:00
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené