Fun zóna

Späť na články

Land Rover: Elektromobily sú ‘začarovaný kruh‘. Pre SUV by bol lepší vodík

Automobilové koncerny sa pustili do masívnej elektrifikácie. Niektoré uprednostňujú plug-in hybridy a iné čisto elektrické autá. Patrí medzi ne aj automobilka Jaguar Land Rover. Tá uviedla na trh len nedávno svoj prvý elektromobil Jaguar I-Pace a hneď s ním získala titul európskeho auta roka COTY 2019 a tiež svetového auta roka WCOTY 2019. Lenže nie práve ružové sú jeho predaje a ani budúcnosť samotných elektromobilov. O správnosti tejto cesty k nulovým emisiám nie je presvedčený dokonca ani šéf vývoja sesterskej značky Land Rover Nick Rogers. Zvlášť pokiaľ sa jedná o triedu SUV, ktorú výrobcovia z dôvodu dopytu uprednostňujú.


Jednoducho, športovo úžitkové autá sú ťažké samy osebe, a keď k nim pridáte batérie, sú ešte ťažšie. A čím sú ťažšie, tým viac výkonu potrebujú. To si zas vyžaduje viac batérií, a teda opäť vyššiu hmotnosť. Uniknúť z tohto začarovaného kruhu nie je ľahké. A potom je tu rastúci odpor vzduchu. „Čím väčšie auto je, tým väčšou výzvou je aerodynamika. Ak si nedáte pozor a s takýmto veľkým a ťažkým elektromobilom zamierite na diaľnicu, jeho dojazd sa rozplynie po pár kilometroch,“ povedal Rogers novinárom na stretnutí v technickom centre automobilky v Gaydone. Čosi ako čisto elektrický Range Rover teda príliš reálne nevidí.

Ako lepšiu alternatívu navrhuje pre SUV vodík, teda palivové články, vzhľadom na neporovnateľne nižšiu hmotnosť technológie a rýchlejšie tankovanie, ako je nabíjanie akumulátorov. V tom sa však celkom rozchádza so svojím predchodcom Wolfgangom Ziebartom, ktorý v roku 2016 označil vodíkové autá za úplný nezmysel, pretože výroba vodíka si vyžaduje veľké množstvo elektrickej energie a jeho preprava ďalšie emisie CO2. Rogers spresňuje, že autá s palivovými článkami dávajú zmysel len vtedy, ak je vodík vyrábaný pomocou energie z obnoviteľných zdrojov. A sme zase na začiatku, pretože veľká väčšina z nej vzniká stále v uholných elektrárňach.

ZDROJ: https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/528514-land-rover-elektromobily-su-zacarovany-kruh-pre-suv-by-bol-lepsi-vodik/

Stiahnite si bezplatne
našu mobilnú aplikáciu

Naša aplikácia Vám ponúka:

  • vytvorte si zoznam Vašich vozidiel a v prípade potreby ich objednajte do servisu jedným dotykom
  • vždy aktuálna ponuka skladových vozidiel s možnosťou rýchleho odoslania záujmu o vozidlo
  • všetky dôležité novinky zo sveta značiek Volvo, Jaguar a Land Rover

OTVÁRACIE HODINY

Trenčianska Turná

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: 9:30 - 12:30
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 16:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

Bratislava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: 9:00 - 13:00
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

Trnava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: 9:00 - 12:00
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 7:30 - 16:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené