Fun zóna

Späť na články

Elektromobily nezlacnejú. Práve naopak, môžu zdražieť, hovorí šéf Jaguaru

Výraznejšiemu rozmachu elektromobility v tejto chvíli nebráni len poddimenzovaná sieť nabíjacích staníc a nepripravená infraštruktúra, ale aj vysoké ceny samotných elektromobilov. Môžu za to predovšetkým akumulátory, ktoré neraz tvoria až polovicu ich výslednej ceny. Ak čakáte, že sa ich ceny postupne znížia, ste možno na omyle.

Elektromoblita a jej masívne legislatívne presadzovanie dnes nabrali na takej intenzite, že je to nezvratný proces a minimálne na nejaký čas sa elektromobily stanú súčasťou sveta mobility. Už to nie je len o teoretizovaní a atraktívnej technológii, automobilky museli prejsť k činom a začínajú posielať na trh prvé reálne elektromobily.


K Tesle, ako priekopníkovi tohto odboru, sa postupne pridávajú aj ostatné značky, čo začína vyvíjať obrovský tlak na cenu samotných elektrických áut. Sociálne nespravodlivé systémy dotácií sa ukazujú ako nedoriešené, a tak celá Európa s nádejou upiera zrak k výrobcom a očakáva taký pokles cien elektromobilov, aby si ich mohla dovoliť podstatne širšia skupina motoristov.

Šéf skupiny Jaguar Land Rover, Ralf Speth, však vyvádza všetkých snívajúcich z omylu. Podľa neho sa s rastúcim dopytom po akumulátoroch môže stať pravý opak. Ich ceny pôjdu hore. Celý problém tkvie v akumulátoroch. Aby mohlo dôjsť k ich výraznému zlacneniu, ktoré by sa následne premietlo do nižších predajných cien finálnych elektromobilov, musí dôjsť k ich lacnejšej výrobe.

Ak by sme podľa Spetha aj uvažovali s možnosťou, že súčasné li-ion akumulátory začnú technologickí giganti produkovať lacnejšie, ich zvyšujúce sa predaje vytvoria tlak na dopyt a vyššiu spotrebu obmedzeného nerastného bohatstva potrebného na ich výrobu. Samozrejme, nie je vylúčený ani príchod nových technológií akumulátorov, tie ich však znova len predražia.

ZDROJ: https://auto.hnonline.sk/automobilky/2011750-elektromobily-nezlacneju-prave-naopak-mozu-zdraziet-hovori-sef-jaguaru

Stiahnite si bezplatne
našu mobilnú aplikáciu

Naša aplikácia Vám ponúka:

  • vytvorte si zoznam Vašich vozidiel a v prípade potreby ich objednajte do servisu jedným dotykom
  • vždy aktuálna ponuka skladových vozidiel s možnosťou rýchleho odoslania záujmu o vozidlo
  • všetky dôležité novinky zo sveta značiek Volvo, Jaguar a Land Rover

OTVÁRACIE HODINY

Trenčianska Turná

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: 9:30 - 12:30
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 16:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

Bratislava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: 9:00 - 13:00
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 17:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené

Trnava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: 9:00 - 12:00
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 7:30 - 16:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené