Fun zóna

Späť na články

Renault Clio: Nová generácia prezradila techniku pod kapotou

Clio je pre Renault mimoriadne dôležitý model. Od roku 1990, keď prišla na svet jeho prvá generácia, putovalo k zákazníkom viac ako 15 miliónov kusov. Stal sa z neho bestseller. A zvlášť to platí o štvrtej generácii z roku 2012. Tá bola prvým kompletným dielom vtedy nového šéf dizajnéra Laurensa van den Ackera. Úspech hravých kriviek na seba nedal dlho čakať. Predaje Clia akcelerovali každým rokom. Vyšvihlo sa na pozíciu najpredávanejšieho modelu Renault Group a v rámci Európy na post najpredávanejšieho modelu nižšej triedy. Vlani bolo dokonca druhým najpredávanejším európskym autom bez rozdielu segmentov.

Renault si bol vedomý, že prísť s rovnako úspešným nástupcom nebude ľahké. A tak si dal záležať. Presvedčili sme sa o tom už počas premiéry na autosalóne v Ženeve. Hoci s dizajnom automobilka priveľmi neexperimentovala. Prednosť dostala evolúcia. Napokon, línie Clia si vyslúžili uznanie. Príliš sa nemenil ani formát. Na dĺžku má 4 048, na šírku 1 798 a na výšku 1 440 mm. To znamená, že je o 14 mm kratšie, o osem nižšie, ale na druhej strane o 66 mm širšie. Rázvor náprav s hodnotou 2 583 mm sa „scvrkol“ len o päť milimetrov. Lenže nedajte sa pomýliť. Clio V je kompletne nové. Doslova od podlahy.Ako prvý model Renaultu stojí na modulárnej platforme CMB-F, ktorá má 85 % nových komponentov a so svojím predchodcom nezdieľa ani jeden jediný diel. Nová architektúra stojí nielen za medzi generačným znížením hmotnosti približne o 50 kg, lepšou aerodynamikou, tuhšou karosériou, menšími vibráciami či vyšším akustickým komfortom, ale aj za nástupom celkom nových technológií. Clio sa chystá na trh ako hybrid a je vybavené novými asistenčnými systémami. Napokon, z testov Euro NCAP si už stihlo odniesť najvyššie 5-hviezdičkové hodnotenie – ako 22. model Renaultu v histórii nezávislých crash testov.

Prichádza s adaptívnym tempomatom s funkciou stop & go, udržiavaním v jazdnom prúde do rýchlosti 160 km/h či s asistenciou v dopravných zápach a na diaľniciach Highway & Traffic Jam Comanion. Novinkou je detekcia slepých uhlov zrkadiel, autonómne brzdy registrujúce nielen chodcov, ale aj cyklistov, LED svetlá s automatickým prepínaním diaľkového režimu alebo 360-stupňové zobrazenie okolia. Parkovací asistent zvláda priečne,pozdĺžne aj šikmé manévre. Stále však za účasti vodiča, ktorý musí ovládať pedále. Revolúcii sa nevyhol ani interiér. Renault chcel totiž nadobro skoncovať s kritikou, ktorá mierila na nízku kvalitu spracovania.Tvrdé plasty tak nahradili mäkčené materiály. Nájsť ich môžeme nielen na zvlnenej palubnej doske, ale aj na výplniach dverí. Najväčšou vychytávkou je však Smart Cockpit. Jednoducho Clio sa celkom zbavuje analógových „budíkov“. Nahrádza ich 7– alebo 10-palcovou obrazovkou. S viacerými druhmi zobrazenia. Multimediálne rozhranie Easy Link, natočené mierne na vodiča, dostane až 9,3-palcový, vertikálne umiestnený„tablet“, dvakrát väčší ako doteraz. Obsahuje všetky funkcie infotainmentu, multimédií, navigácie a systému Multi-Sense pre nastavenie vozidla. Nezanedbateľnou výhodou je väčší kufor. Ten narástol na391 litrov, o rovných 91.

Pozrime sa však pod kapotu, kde malo Clio doteraz najväčšie tajomstvá. Dnes sú odhalené, takže vieme, že na výber budú štyri benzínové a dva naftové motory, všetky plniace emisnú normu Euro 6d Temp. Hybrid príde až v priebehu budúceho roka. Prvé husle hrajú nové litrové 3-valce. Dva atmosférické 1,0 SCe (48, 53 kW) a jeden preplňovaný 1,0 TCe (74 kW).Najsilnejší z nich má integrované výfukové potrubie, variabilné časovanie sacích ventilov či elektricky ovládané turbo dúchadlo. Na vrchol sa postaví novučičký preplňovaný 4-valec 1,3 TCe (96 kW), známy z modernizovaného Mégane, Scénicu či Kadjaru.Spojený bude štandardne so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou EDC. Paradoxne, 3-valce si musia vystačiť s 5-stupňovým manuálom. Až neskôr príde kontinuálna prevodovka X-Tronic pre motor 1,0 TCe so systémom D-Step, ktorý simuluje klasické prevodové stupne. A keďže tento motor má stále nepriame vstrekovanie paliva, na trh zamieri aj verzia spaľujúca LPG. Dieselovú ponuku zastúpia 4-valce 1,5 Blue dCi (63, 85 kW) so selektívnou katalytickou redukciou SCR. Vždy v kombinácii so 6-stupňovými manuálnymi prevodovkami. A na záver príde Clio E-Tech, teda hybridná verzia.

Tá spojí atmosférický 4-valec 1,6 SCe s elektromotorom, kontinuálnou prevodovkou a li-ion akumulátorom s kapacitou 1,2 kWh. V mestskej premávke má ušetriť až 40 % paliva. Renault však zatiaľ nezverejnil výkon ani prevádzkové parametre. Pripomeňme, že na výber bude desať lakov karosérie vrátane nových Valencia Orange a Celadon Blue. Oživiť vzhľad môžu kontrastné dekorácie v červenej, oranžovej alebo čiernej farbe. Novinkou je verzia R.S. Line, ktorá nahrádza pôvodnú GT Line. Športový imidž podporuje plástovým výpletom masky, spojlermi či špecifickými 17-palcovými diskami. Pre priaznivcov luxusu bude však viac vyhovovať verzia Initiale Paris vyšperkovaná chrómom.

Našu ponuku vozidiel Renault Clio nájdete priamo tu.


ZDROJ: https://auto.pravda.sk/novinky/clanok/514677-renault-clio-nova-generacia-prezradila-techniku-konecne/

Stiahnite si bezplatne
našu mobilnú aplikáciu

Naša aplikácia Vám ponúka:

  • vytvorte si zoznam Vašich vozidiel a v prípade potreby ich objednajte do servisu jedným dotykom
  • vždy aktuálna ponuka skladových vozidiel s možnosťou rýchleho odoslania záujmu o vozidlo
  • všetky dôležité novinky zo sveta značiek Volvo, Jaguar a Land Rover

OTVÁRACIE HODINY

Trenčianska Turná

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: 9:30 - 12:30
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 16:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

Bratislava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: 9:00 - 13:00
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 17:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené

Trnava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: 9:00 - 12:00
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 7:30 - 16:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené