Fun zóna

Späť na články

Land Rover Defender vraj nie je mŕtvy. Drsná klasika sa môže vrátiť o dva roky

Land Rover Defender je viac než len obyčajné auto. Je symbolom britského automobilového priemyslu. Napokon, z liniek schádzal od roku 1948, a to s minimálnymi inováciami. Za tie roky sa z neho stala terénna aj dizajnová ikona. Bohužiaľ, svoju kariéru skončil v januári 2016. Chce sa povedať predčasne, pretože o zákazníkov nemal núdzu ani po 68 rokoch produkcie. Práve naopak, predaje v posledných rokoch stúpali. Ročné registrácie sa šplhali k 20 000 exem­plárom. Ak by to bolo na samotnej automobilke, nechala by ho žiť ďalej. Defenderu sa však stali osudné nové emisné a bezpečnostné pravidlá.

Tie už off-roadová klasika s hranatým dizajnom, rámovým podvozkom a tuhými nápravami plniť nedokázala. Land Rover síce pripravuje náhradu, no už dnes je jasné, že vyznávačov drsných off-roadov nepoteší. Počítať totiž musia so samonosnou karosériou, s nezávislým zavesením, dizajnom prispôsobeným na ochranu chodcov a s množstvom elektroniky, ktorá je v teréne skôr prekážkou ako výhodou. Lenže starý dobrý Defender nedal spávať britskému miliardárovi Jamesovi Ratcliffovi, zakladateľovi chemického impéria Ineos. Ten už v lete 2016 vstúpil do rokovania s indickým vlastníkom Tata Motors so snahou odkúpiť od Land Roveru autorské práva a výrobné zariadenia.


Samozrejme, s cieľom malosériovej výroby starého Defenderu. Tým by sa Ratcliffe vyhol minimálne novým bezpečnostným predpisom platným pre masovú produkciu. Ročne chcel na základe výnimky Low Volume Motor Vehicle Manufacturers Act, platnej napríklad v USA, montovať 325 Defenderov a celkovo priviesť na svet 5 000 nových exemplárov. Lenže nepochodil. Hovorca Land Roveru ešte v ten istý mesiac poprel všetky špekulácie týkajúce sa možnej reinkarnácie externou spoločnosťou. Doslova povedal: "Nenecháme nikoho vyrábať náš Defender.“ Zároveň zdôraznil, že neexistujú žiadne plány na oživenie výroby starej generácie a že bude navždy len ikonou Land Roveru.

Podľa najnovších informácií sa však zdá, že Jim Ratcliffe to predsa len nevzdal. Jeho spoločnosť oznámila, že plánuje pokračovať v produkcii auta s génmi Land Roveru, a to v rámci projektu Grenadier. Otázkou ostáva, čo tým má Ineos na mysli. Bude to nový Defender, alebo len jeho „replika“. V každom prípade sú vývojové práce v plnom prúde. Má ísť o vozidlo, ktoré bude nekompromisné v teréne, tak ako jeho historická predloha, a s mimoriadnou schopnosťou ťahať prívesy s vysokou hmotnosťou. Ponechá si oceľový rám, ktorý však bude celkom nový a za vývojom ktorého stojí priamo Ineos. Karoséria bude opäť hliníková. V pláne je okrem základnej uzavretej verzie aj pikap s kabínou Double Cab.

Motor má dodávať BMW. Nová pohonná jednotka musí totiž napriek malosériovej produkcii spĺňať platné emisné normy. O aký motor pôjde, nie je zatiaľ známe. Prvé kusy nového „Defendera“ zamieria k zákazníkom v roku 2021. Teritóriom má byť Európa, Austrália a Afrika. Neskôr by sa mala reinkarnovaná legenda dostať aj za Atlantik. Je však len málo pravdepodobné, že ponesie názov Defender. Možné by to bolo jedine so súhlasom automobilky Land Rover a jej indického vlastníka. Ako však vieme, Land Rover má v tomto smere jasno. Najmä ak pripravuje novú rovnomennú generáciu, ktorá by sa mala predstaviť už v priebehu budúceho roka.

ZDROJ: https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/506701-land-rover-defender-vraj-nie-je-mrtvy-drsna-klasika-ma-prist-uz-o-dva-roky/

Stiahnite si bezplatne
našu mobilnú aplikáciu

Naša aplikácia Vám ponúka:

  • vytvorte si zoznam Vašich vozidiel a v prípade potreby ich objednajte do servisu jedným dotykom
  • vždy aktuálna ponuka skladových vozidiel s možnosťou rýchleho odoslania záujmu o vozidlo
  • všetky dôležité novinky zo sveta značiek Volvo, Jaguar a Land Rover

OTVÁRACIE HODINY

Trenčianska Turná

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 16:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

Bratislava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 17:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené

Trnava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 7:30 - 16:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené