Fun zóna

Späť na články

Dacia Bigster: Prvýkrát nachytaná v ‘maskáčoch‘. Bude mať obrí kufor

Dacia ukázal koncept Bigster už roku 2021. Naznačil veľa nielen o zámere Dacie prísť s komfortným 7-miestnym SUV, ale prezradil veľa aj o novom Dusteri. Dnes to vieme naisto, pretože Duster má premiéru dávno za sebou a naozaj má s konceptom veľa spoločného. Od dizajnových prvkov až po platformu CMF-B, ktorá umožnila nasadenie hybridného pohonu či niektorých nových bezpečnostných prvkov. Pripravovaný Bigster bude jeho predĺženou verziou, ktorá dostane tretí rad sedadiel a k tomu obrovský kufor s objemom až 1 696 litrov.


Na dĺžku má mať Bigster približne 4,6 metra, čo je o 260 mm viac v porovnaní s Dusterom. Podobný bude aj dizajn vrátane svetiel s grafikou písmena Y, „šnorchlu“ na predných blatníkoch, a robustných nelakovaných ochranných prvkov spodných partií karosérie z recyklovaných plastov. Odlišovať by sa nemala ani zostava pohonných jednotiek. Azda s výnimkou základného 3-valca 1,0 TCE, ktorý pre väčšie rozmery a hmotnosť Bigsteru z portfólia vypadne. Základom by sa tak mal stať novučičký mild-hybridný 3-valec 1,2 TCe 130 s výkonom 96 kW a krútiacim momentom 230 Nm.


Motor 1,2 TCe bude dostupný s pohonom predných alebo všetkých kolies. Či má na rozdiel od Dusteru šancu získať aj automatickú prevodovku, je vo hviezdach. Druhú alternatívu bude tvoriť nepochybne hybridná verzia 1,6 Hybrid 140, ktorá spojí atmosférický 4-valec 1,6 TCe s elektromotorom a multimódovou prevodovkou, ktorá používa dva prevody pre elektromotor a štyri pre spaľovací motor. Diesel sa pod kapotu Bigstera nedostane, podobne ako je to v prípade Dusteru. Aspoň v Európe. Nie je totiž tajomstvom, že napríklad v Maroku môže Duster tankovať naftu.


Cena Bigstera by mala takovať hranicu 30 000 eur, takže bude najväčšou a najdrahšou Daciou všetkých čias. Vyrábať sa má priamo v Pitešti po boku Dustera. Uvedenie na trh sa očakáva v roku 2025.

ZDROJ: auto.pravda.sk

Stiahnite si bezplatne
našu mobilnú aplikáciu

Naša aplikácia Vám ponúka:

  • vytvorte si zoznam Vašich vozidiel a v prípade potreby ich objednajte do servisu jedným dotykom
  • vždy aktuálna ponuka skladových vozidiel s možnosťou rýchleho odoslania záujmu o vozidlo
  • všetky dôležité novinky zo sveta značiek Volvo, Jaguar a Land Rover

OTVÁRACIE HODINY

Trenčianska Turná

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 16:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

Bratislava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 17:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené

Trnava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 7:30 - 16:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené