Fun zóna

Späť na články

Renault 4: Ďalšie elektrické retro dorazí na budúci rok

Renault oprášil históriu a nový život dáva svojim legendám. Renault 5 sa vrátil pred pár dňami s veľkou pompou a čosi podobné sa odohrá o rok s Renaultom 4. Ten už automobilka usilovne testuje. Hoci bude mať Renault 4 rovnakú elektrickú architektúru AmpR Small ako Renault 5, bude to iné auto dizajnom aj charakterom. Platforma AmpR Small bude totiž variabilná a umožní požívať rôzne rázvory náprav a rôzne veľkosti batérie.Podľa Vittoria d'Arienza, hlavného inžiniera malých elektrických vozidiel skupiny Renault, bude platforma nakoniec vyrobaná s tromi rázvormi – jedným spoločným pre 4 a 5, o niečo dlhším pre väčšie vozidlo, ktoré ešte nebolo oznámené, a jedným pre nízkonákladový elektromobil, ktorým by mohlo byť nové Twingo. Šušká sa, že by mohlo byť súrodencom pripravovaného lacného elektromobilu od Volkswagenu s cenou pod 20 000 eur. Obom partnerom by to umožnilo zredukovať náklady.


Renault 4 má mať, rovnako ako Renault 5 retro-futuristický dizajn, aby pôsobil moderne, no zároveň pripomínal historickú ikonu. Do vienka však dostane DNA SUV, čo znamená vyšší podvozok a mäkšie odpruženie. Renault hovorí o „švajčiarskom armádnom nožíku“ v segmente B, čím naráža na jeho univerzalitu. Podľa D'Arienza je Renault v záverečnej fáze konfigurácie jeho vlastností. Zároveň však varoval, že zákazníci nemajú čakať obrovský zdvih kolies a ultramäkké pérovanie pôvodného Renaultu 4. Zato sľubuje skvelú stabilitu, lebo aj R4 dostane do vienka nezávislé zavesenie zadných kolies.


Nie je vylúčené, že časom by Renault 4 E-Tech mohol dostať aj pohon 4×4, hoci by sa to odrazilo na jeho cene. Viac sa o ňom dozvieme na budúci rok, keď sa chystá do predajní. Zachytené predprodukčné prototypy s kamuflážou ukazujú, že R4 bude pomerne vysokým autom a mnohými detailmi, napríklad tvarom svetiel, sa bude snažiť vyvolať asociácie na originál vyrábaný od roku 1961. Dizajnér Sandeep Bhambra povedal, že pôvodný Renault 4 bolo auto, s ktorým sa dalo jazdiť na vidieku, dokázalo jazdiť mimo ciest a dalo sa s ním jazdiť v meste. Takže aj jeho nástupca má byť najuniverzálnejším autom v segmente. Renault zatiaľ neuviedol, kedy plánuje odhaliť novú er-štvorku, ale pravdepodobným miestom premiéry by mohol byť októbrový autosalón v Paríži, ktorý v roku 2022 hostil rovnomenný koncept.


ZDROJ: auto.pravda.sk

Stiahnite si bezplatne
našu mobilnú aplikáciu

Naša aplikácia Vám ponúka:

  • vytvorte si zoznam Vašich vozidiel a v prípade potreby ich objednajte do servisu jedným dotykom
  • vždy aktuálna ponuka skladových vozidiel s možnosťou rýchleho odoslania záujmu o vozidlo
  • všetky dôležité novinky zo sveta značiek Volvo, Jaguar a Land Rover

OTVÁRACIE HODINY

Trenčianska Turná

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 16:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

Bratislava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 17:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené

Trnava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 7:30 - 16:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené