Fun zóna

Späť na články

Nová Dacia Sandero na špionážnych fotografiách: má diódové svetlá?

S nástupom novej generácie Dacie Sandero budú technické zmeny ešte výraznejšie. Daciu Sandero s poradovým číslom tri spoznáme na jeseň tohto roka. Neoficiálne správy však hovoria, že koncept uvidíme už na jarnom autosalóne v Ženeve. 

Z pohľadu Dacie pôjde o ozajstnú technickú revolúciu. Doterajší konštrukčný základ B0+, nahradí mierne zjednodušená verzia platformy CMF-B, akú využíva najnovšie Clio, Captur i Nissan Juke. Čo to znamená? Sandero získa napríklad ložiská s nižším valivým odporom, elektromechanický posilňovač riadenia alebo plastové deflektory na podvozku, zlepšujúce aerodynamiku. 


Použitie nového konštrukčného základu spoznáte aj navonok. Horná hrana bočných dverí už nebude zasahovať do strechy (čo je detail prevzatý z Clia II). Dvere budú končiť trochu nižšie a dostanú účinnejšie gumené tesnenia. Sandero zároveň skoncuje so staromódnymi kľučkami dverí a dostane bezpečnostné, vďaka ktorým záchranári po nehode auto ľahšie otvoria.

Aktuálne nie je jasné, či sa avizované zjednodušenie platformy CMF-B bude týkať aj nižšieho podielu vysokopevnostných ocelí a tým pádom menšej torznej tuhosti karosérie, alebo iba elektroniky. Dacia pochopiteľne nedostane rovnaké asistenčné systémy, aké využíva Clio. Niektorí elektronickí pomocníci sa však na palube objavia. Pôjde o autonómne núdzové brzdenie, upozornenie na nedobrovoľné opustenie jazdného pruhu, monitorovanie takzvaných mŕtvych uhlov či o monitorovanie únavy šoféra. Niektoré z nich sa od roku 2024 stanú povinnou výbavou všetkých nových áut, predávaných v Európskej únii.

Na práve zverejnených špionážnych fotografiách toho veľa nevidno. Alebo že by predsa? Predné svetlomety žiaria výrazným bielym svetlom, až sa natíska otázka, či Sandero nedostane diódové stretávacie svetlá...

Sesterské Clio má plne diódové predné svetlomety v sériovej výbave aj tej najlacnejšej verzie. Dôvod zďaleka nie je imidžový. Zástupcovia značky Renault nám potvrdili, že energeticky úspornejšie LEDky dokážu ušetriť nejaký ten gram oxidu uhličitého. Francúzi radšej dajú zákazníkom lepšie svetlá, akoby mali platiť pokutu za nadprodukciu emisií.  


V kabíne Sandera sa zmenia tri dôležité prvky. Novinka dostane pohodlnejšie predné sedadlá, prevzaté z Dustera. Volant nastaviteľný výškovo i pozdĺžne umožní šoférovi nájsť si ideálnu pozíciu. Architektúra palubnej dosky bude tiež vychádzať z Dustera. Tešiť sa môžeme na krajší prístrojový panel, na vyššie umiestnené rádio, respektíve dotykový displej i na známe kruhové ovládače klimatizácie. 

Pod kapotou nájdeme atmosférický benzínový trojvalec 1,0 SCe (54 kW/73 k), prepĺňaný 1,0 TCe (73,5 kW/100 k) a turbodiesel 1,5 Blue dCi (63 kW/85 k). Na elektrifikáciu je z pohľadu Dacie priskoro, ale počítať môžeme s LPG verziou.

V kabíne Sandera sa zmenia tri dôležité prvky. Novinka dostane pohodlnejšie predné sedadlá, prevzaté z Dustera. Volant nastaviteľný výškovo i pozdĺžne umožní šoférovi nájsť si ideálnu pozíciu. Architektúra palubnej dosky bude tiež vychádzať z Dustera. Tešiť sa môžeme na krajší prístrojový panel, na vyššie umiestnené rádio, respektíve dotykový displej i na známe kruhové ovládače klimatizácie. Neoficiálne správy hovoria, že Sandero dostane palubnú dosku prevzatú z ruského Renaultu Arkana.

Pod kapotou nájdeme atmosférický benzínový trojvalec 1,0 SCe (54 kW/73 k), prepĺňaný 1,0 TCe (73,5 kW/100 k) a turbodiesel 1,5 Blue dCi (63 kW/85 k). Na elektrifikáciu je z pohľadu Dacie priskoro, ale počítať môžeme s LPG verziou.

ZDROJ: autozurnal.ta3.com

Stiahnite si bezplatne
našu mobilnú aplikáciu

Naša aplikácia Vám ponúka:

  • vytvorte si zoznam Vašich vozidiel a v prípade potreby ich objednajte do servisu jedným dotykom
  • vždy aktuálna ponuka skladových vozidiel s možnosťou rýchleho odoslania záujmu o vozidlo
  • všetky dôležité novinky zo sveta značiek Volvo, Jaguar a Land Rover

OTVÁRACIE HODINY

Trenčianska Turná

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: 9:30 - 12:30
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 16:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

Bratislava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: 9:00 - 13:00
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené