Fun zóna

Späť na články

Spoločnosti Volvo Cars a POC vyvíjajú metodiku testovania bezpečnosti cyklistických prilieb pri zrážke s automobilom

Spoločnosť Volvo Cars, líder v oblasti automobilovej bezpečnosti, a popredný švédsky výrobca športových ochranných pomôcok POC v rámci revolučného spoločného výskumného projektu, zameraného na zvýšenie bezpečnosti cyklistov, vyvíjajú ako prví na svete sériu nárazových testov na preverenie odolnosti cyklistických prilieb pri zrážke s automobilom.

Toto partnerstvo je najnovším dôkazom vedúcej pozície spoločnosti Volvo Cars vo vývoji bezpečnostných prvkov a jej snahy o zvyšovanie bezpečnosti všetkých účastníkov cestnej premávky prostredníctvom spolupráce a vzájomného odovzdávania poznatkov. Zrážky cyklistov s motorovými vozidlami vedú často k vážnym alebo smrteľným zraneniam. Preto si spoločnosť Volvo Cars stanovila jasnú stratégiu, ktorej cieľom je úplne eliminovať tento typ nehôd pomocou technológií aktívnej bezpečnosti.Systém detekcie cyklistov s plne automatickým brzdením dokáže pomocou kamier a radarov na vozidle zistiť prítomnosť cyklistov, varovať vodiča pred hroziacou zrážkou a v prípade potreby zabrzdiť. Je výsledkom vývoja systémov automatického núdzového brzdenia a detekcie chodcov, ktorými spoločnosť Volvo Cars napĺňa svoju víziu v oblasti bezpečnosti. V rámci výskumného projektu spoločnosti Volvo a POC vyvíjajú rôzne špeciálne nárazové testy v známom výskumnom stredisku vo švédskom Göteborgu, ktoré spoločnosť Volvo Cars využíva na výskum v oblasti bezpečnosti. Tento projekt je súčasťou širšieho výskumného projektu, ktorého cieľom je získať poznatky o rôznych typoch dlhodobých zranení cyklistov vznikajúcich pri nehodách.

Pri týchto testoch sú cyklistické prilby značky POC, nasadené na modeloch hlavy pripevnených na testovacích stoliciach, vystavované nárazom na rôzne časti kapoty stojaceho vozidla Volvo. Výskumníci merajú rôzne parametre pri nárazoch v rôznych rýchlostiach a rôznych uhloch. Testy vychádzajú zo súčasných predpísaných postupov na testovanie ochrany hláv chodcov. Vďaka tomu môžu spoločnosti Volvo Cars a POC priamo porovnať účinky nárazu bez prilby a s prilbou.

V súčasnosti používané postupy pri testovaní cyklistických prilieb sú pomerne elementárne; prilby sa pri nich púšťajú z rôznych výšok na rovný alebo šikmý povrch, čo však nezohľadňuje možné situácie pri zrážke cyklistu s vozidlom. Cieľom projektu spoločností Volvo a POC je tieto testy rozšíriť a zdokonaliť. Vďaka poznatkom z tohto výskumného projektu bude môcť spoločnosť POC vyrábať bezpečnejšie prilby, lepšie chrániace hlavu cyklistu pri zrážke s automobilom. Testy súčasne prinesú cenné zistenia a poznatky o tomto type nehôd aj pre spoločnosť Volvo Cars, ktorá ich môže využiť vo svojom budúcom vývoji.

„Tento projekt so spoločnosťou POC je dobrým príkladom nášho priekopníctva v oblasti bezpečnosti,“ povedal Malin Ekholm, riaditeľ strediska pre výskum bezpečnosti a jeden z hlavných bezpečnostných inžinierov spoločnosti Volvo Cars. „Často vyvíjame nové testovacie metódy zohľadňujúce zložité dopravné situácie. Naším cieľom je nielen splniť zákonné požiadavky či dosiahnuť vyhovujúce hodnotenie v skúškach. Dobré známky v testoch nám nestačia; snažíme sa zohľadňovať skutočné dopravné situácie, aby sme mohli vyvíjať technológie, ktoré prinesú výraznejšie zvýšenie bezpečnosti.“

Spoločnosť POC už získala vyše 60 medzinárodných ocenení za bezpečnosť, inovácie a dizajn. Vybudovala si reputáciu výrobcu, ktorý sa nechce spoliehať len na tradične uznávané poznatky, ale svojimi výskumnými, vedeckými a inovačnými aktivitami prináša nové myšlienky, umožňujúce minimalizovať následky nehôd.

„Podobne ako v spoločnosti Volvo Cars, aj u nás je bezpečnosť hlavnou prioritou, ktorá inšpiruje naše nápady a inovácie,“ hovorí Oscar Huss, riaditeľ spoločnosti POC pre vývoj produktov. „Úzkou spoluprácou so špičkovými vedeckými pracovníkmi POC Lab sa snažíme udržať si pozíciu lídra v zavádzaní nových riešení v oblasti bezpečnosti. Certifikáty a normy sú základ, avšak nemali by sme sa nimi nechať obmedziť v hľadaní nových, lepších riešení, ktoré dokážu účinnejšie minimalizovať následky nehôd.“

V posledných rokoch sa spoločnosť Volvo Cars zameriava aj na ochranu osôb mimo vozidiel. Napríklad v roku 2010 spoločnosť Volvo Cars uviedla systém detekcie chodcov s plne automatickým brzdením a v roku 2013 systém detekcie cyklistov s plne automatickým brzdením. Obe tieto technológie, prispievajúce k celkovému zvyšovaniu bezpečnosti na cestách, sú štandardnou súčasťou výbavy každého vozidla Volvo v rámci balíka City Safety. Pri svojej predošlej spolupráci spoločnosti Volvo Cars a POC pracovali na vývoji prilieb prepojených s automobilmi v rámci systému na predchádzanie nehodám.

ZDROJ: Volvo

Stiahnite si bezplatne
našu mobilnú aplikáciu

Naša aplikácia Vám ponúka:

  • vytvorte si zoznam Vašich vozidiel a v prípade potreby ich objednajte do servisu jedným dotykom
  • vždy aktuálna ponuka skladových vozidiel s možnosťou rýchleho odoslania záujmu o vozidlo
  • všetky dôležité novinky zo sveta značiek Volvo, Jaguar a Land Rover

OTVÁRACIE HODINY

Trenčianska Turná

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 16:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

Bratislava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 17:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené

Trnava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 7:30 - 16:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené