Fun zóna

Späť na články

Cieľom spoločnosti Volvo Cars je od roku 2025 vyrábať všetky nové vozidlá s 25-percentným podielom recyklovaných plastov

Spoločnosť Volvo Cars, výrobca prémiových vozidiel, ohlásila svojuambíciu, že plastová zložka každého vozidla uvedeného na trh od roku 2025 budeobsahovať najmenej 25 percent plastov, ktoré sa vyrobia z recyklovanéhomateriálu.

Spoločnosť Volvo Cars tiež nabáda dodávateľov automobilového priemyselného odvetvia, aby bližšie spolupracovali s výrobcami automobilov na vývoji ďalšej generácie komponentov, ktoré budú čo najviac prispievať k trvalo udržateľnému rozvoju, najmä pokiaľ ide o to, aby obsahovali viac recyklovaných plastov.

Na dôkaz uskutočniteľnosti tejto ambície spoločnosť v lete predstavila špeciálne skonštruovanú verziu svojho SUV XC60 T8 s technológiou plug-in hybrid, ktorá vyzerá rovnako ako súčasný model, ale niektoré z jej plastových komponentov boli nahradené ekvivalentmi s obsahom recyklovaných materiálov.

Spoločnosť Volvo Cars sa zaviazala  k znižovaniu svojej globálnej environmentálnej stopy na minimum,“ vyhlásil Håkan Samuelsson, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Volvo Cars. „Starostlivosť o životné prostredie je  jedna zo základných hodnôt spoločnosti Volvo a budeme pokračovať  v hľadaní nových spôsobov, ako ju začleniť do nášho podnikania. Toto auto a naša ambícia týkajúca sa recyklovaných plastov sú ďalšie príklady plnenia  tohto záväzku.

Interiér špeciálneho modelu XC60 je vybavený stredovou konzolou vyrobenou z obnoviteľných vláken a plastov z vyradených rybárskych sietí a námorných lán. Podlahu zdobí koberec s obsahom vláken vyrobených z plastových fliaš PET a recyklovanej bavlnenej zmesi z nepoužiteľných odrezkov od výrobcov oblečenia. PET vlákna z plastových fliaš boli použité aj na sedadlách. Použité sedadlá zo starých vozidiel Volvo boli využité na výrobu zvukopohltivého materiálu pod kapotou vozidla.

Čo sa týka trvalej udržateľnosti, tak  sme už spolupracovali s niekoľkými skvelými dodávateľmi, ktorí myslia dopredu,“ vyhlásila  Martina Buchhauserová, hlavná viceprezidentka spoločnosti Volvo Cars pre obstarávanie na celosvetovej úrovni. „Avšak, ak chceme zrealizovať našu ambíciu, potrebujeme zvýšenú dostupnosť recyklovaných plastov. Preto nabádame  ešte viac dodávateľov a nových partnerov, aby sa s nami zapojili do  investovania do recyklovaných plastov a pomohli nám tak uskutočniť našu ambíciu.

Model XC60 z recyklovaných plastov bol odhalený na samite o ochrane oceánov Ocean Summit počas zastávky pretekov Volvo Ocean Race v Göteborgu. Hlavná myšlienka pretekov podporujúcich trvalo udržateľný rozvoj sa sústredí na partnerstvo s environmentálnou kampaňou Organizácie Spojených národov „Clean Seas“ za čistejšie moria a zameranou na výzvu k činnosti pod heslom „Turn the Tide on Plastic“ (Zvráť trend znečisťovania plastmi).

 „Rozsiahlejšia recyklácia a opätovné použitie plastov sú veľmi dôležité v našom úsilí  o zvrátenie trendu znečisťovania plastmi,“ povedal Erik Solheim, šéf Programu OSN pre životné prostredie. „Opatrenie spoločnosti Volvo v podobe začleňovania plastového odpadu do konštrukcie ich budúceho vozidlového parku stanovuje nový štandard, ktorý, ako dúfame, budú nasledovať ďalšie spoločnosti automobilového priemyslu. Je to dôkaz toho, že tento problém sa dá riešiť dizajnom a inováciami.

Ambícia týkajúca sa recyklovaných plastov je najpokrokovejšie vyhlásenie, pokiaľ ide o používanie recyklovaných plastov výrobcom automobilov vyššej triedy. Predstavuje ďalší dôkaz plnenia záväzku spoločnosti Volvo Cars vo vzťahu k zmierňovaniu vplyvu na životné prostredie v rámci všetkých prevádzok a produktov. V lete 2018 sa spoločnosť Volvo Cars zaviazala k tomu, že do konca roka 2019 odstráni zo všetkých svojich priestorov a podujatí plastové položky na jedno použitie.

V roku 2017 spoločnosť ohlásila revolučný záväzok elektrifikovať všetky nové vozidlá Volvo, ktoré budú uvedené na trh po roku 2019. Spoločnosť Volvo Cars túto stratégiu ešte posilnila vyhlásením, že jej cieľom je do roku 2025 dosiahnuť, aby 50 percent jej celosvetového predaja tvorili vozidlá na čisto elektrický pohon.

Pokiaľ ide o prevádzky, cieľom spoločnosti Volvo Cars je mať klimaticky neutrálne výrobné prevádzky do roku 2025. V januári tohto roka sa továreň na motory v meste Skövde vo Švédsku stala jej prvou klimaticky neutrálnou prevádzkou.

Stiahnite si bezplatne
našu mobilnú aplikáciu

Naša aplikácia Vám ponúka:

  • vytvorte si zoznam Vašich vozidiel a v prípade potreby ich objednajte do servisu jedným dotykom
  • vždy aktuálna ponuka skladových vozidiel s možnosťou rýchleho odoslania záujmu o vozidlo
  • všetky dôležité novinky zo sveta značiek Volvo, Jaguar a Land Rover

OTVÁRACIE HODINY

Trenčianska Turná

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 16:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

Bratislava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 17:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené

Trnava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 7:30 - 16:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené