Fun zóna

Späť na články

Dacia Duster LPG: Pod kapotu sa vracia propán-bután

Emisné normy urobili už vlani pod kapotou Dustera poriadny prievan. Napríklad motor 1,2 TCe nahradil novší 1,3 TCe a diesle 1,5 dCi nové 1,5 Blue dCi so selektívnou katalytickou redukciou SCR. Nakoniec padol za obeť CO2 aj veľmi populárny atmosférický 4-valec 1,6 SCe (84 kW), ktorý čoskoro nahradí preplňovaný 3-valec 1.0 TCe s o čosi nižším výkonom 74 kW. Táto rošáda znamenala tiež koniec verzie spaľujúcej LPG, teda propán-bután, keďže bola odvodená práve z atmosférického motora. Výkonnejšie turbá s priamym vstrekovaním paliva už takúto fabrickú prestavbu neumožňovali. Teraz však z Pitešti prichádza skvelá správa. Dacia opäť ponúkne Duster spaľujúci LPG.


Konverziu podstúpi práve nový preplňovaný 3-valec 1,0 TCe. Má tak povediac šťastie, pretože patrí k málu moderných preplňovaných motorov, ktoré si zachovali nepriame, viac bodové vstrekovanie. Upraviť takýto motor na spaľovanie propán-butánu nie je problém. V tejto verzii si uchová pôvodný výkon 74 kW, ktorý dosahuje pri 5 000 otáčkach, a čuduj sa svete, jeho krútiaci moment 170 Nm bude dokonca o 10 Nm vyšší, ako pri verzii spaľujúcej len benzín. To znamená, že dynamické parametre ako zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 12,5 s a maximálna rýchlosť 168 km/h by sa meniť nemali. Presné technické a prevádzkové parametre však ešte nie sú známe. Nepoznáme ani objem plynovej nádrže. Tá pôvodná mala 34 litrov.


Verzia 1,0 TCe LPG bude spojená výhradne s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou a predným náhonom. Na slovenský trh príde novinka až v priebehu budúceho roka. Cena v porovnaní s verziou 1,0 TCe by nemala byť vyššia o viac ako 400 eur. U našich západných susedov, ktorí už cenu Dusteru LPG zverejnili, predstavuje nárast 10 000 kč. Novinka bude prospešná pre zákazníkov, ktorí ušetria na prevádzkových nákladoch, keďže cena LPG je približne polovičná v porovnaní s benzínom, a tiež pre automobilku, ktorá vďaka LPG zníži flotilové emisie CO2. Tie budú od budúceho roka kľúčové, pretože za každý nadlimitný gram (nad 95 g/km)budú výrobcovia platiť pokutu 95 eur.

Našu širokú ponuku skladových vozidiel Dacia Duster si môžete pozrieť po kliknutí sem.


ZDROJ: https://auto.pravda.sk/novinky/clanok/531548-dacia-duster-lpg-skvela-sprava-pod-kapotu-sa-vracia-propan-butan/

Stiahnite si bezplatne
našu mobilnú aplikáciu

Naša aplikácia Vám ponúka:

  • vytvorte si zoznam Vašich vozidiel a v prípade potreby ich objednajte do servisu jedným dotykom
  • vždy aktuálna ponuka skladových vozidiel s možnosťou rýchleho odoslania záujmu o vozidlo
  • všetky dôležité novinky zo sveta značiek Volvo, Jaguar a Land Rover

OTVÁRACIE HODINY

Trenčianska Turná

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 16:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

Bratislava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 17:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené

Trnava

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 7:30 - 16:00
SOBOTA: na objednanie
NEDEĽA: zatvorené