Fun zóna

Späť na články

Volvo vydá prvý pas pre batérie na svete. Bude v ňom aj pôvod materiálov

Automobilka Volvo Cars uvádza na trh prvý pas na svete pre batérie elektromobilov, ktorý zaznamenáva pôvod surovín, komponentov, recyklovaný obsah a uhlíkovú stopu. Bude pre jej model SUV EX90, ktorý sa čoskoro začne vyrábať. Informuje o tom server AutoNews. Pas vyvinula spoločnosť Volvo , ktorú vlastní čínska Geely, v spolupráci s britským startupom Circulor, využívajúcim technológiu blockchain na mapovanie dodávateľských reťazcov, jeho vývoj trval viac ako päť rokov.
Od februára 2027 budú pre elektrické vozidlá (EV) predávané v Európskej únii povinné batériové pasy s uvedením zloženia batérií vrátane pôvodu kľúčových materiálov, ich uhlíkovej stopy a recyklovaného obsahu. SUV EX90 s pasom na batérie sa má čoskoro začať vyrábať v závode Volvo v Charlestone v Južnej Karolíne a zákazníkom v Európe a Severnej Amerike sa bude dodávať od druhej polovice roka. Majitelia vozidiel Volvo budú mať prístup k zjednodušenej verzii pasu pomocou QR kódu na vnútornej strane dverí vodiča. Pas bude postupne zavedený pre všetky elektromobily Vol­vo.


Kompletnejšia verzia pasu bude odovzdaná regulačným orgánom. Bude obsahovať aj aktuálne informácie o zdravotnom stave batérie EV – životne dôležité pre hodnotenie použitých hodnôt EV – na 15 rokov a Volvo bude stáť okolo 10 dolárov za auto, povedal pre Reuters generálny riaditeľ Circulor Douglas Johnson-Poensgen.


Systém spoločnosti Circulor sleduje materiály batérií od bane k jednotlivým autám. Využíva systémy dodávateľov na sledovanie materiálov v celom reťazci a kontroluje mesačné účty dodávateľov za energiu, aby zistil koľko ich energie pochádza z obnoviteľných zdrojov a vypočítal celkovú uhlíkovú stopu. Ak si Volvo vyberie dodávateľa, Circulor ho bude musieť preveriť, aby informácie boli aktuálne, povedal Johnson-Poensgen. Pas si tiež vyžiadal zmeny v tom, ako Volvo sleduje diely vo svojom výrobnom procese, aby zaznamenalo pôvod každého dielu v každom vozidle.


ZDROJ: auto.pravda.sk

Stiahnite si bezplatne
našu mobilnú aplikáciu

Naša aplikácia Vám ponúka:

  • vytvorte si zoznam Vašich vozidiel a v prípade potreby ich objednajte do servisu jedným dotykom
  • vždy aktuálna ponuka skladových vozidiel s možnosťou rýchleho odoslania záujmu o vozidlo
  • všetky dôležité novinky zo sveta značiek Volvo, Jaguar a Land Rover

OTVÁRACIE HODINY

Trenčianska Turná

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 16:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené