Fun zóna

Späť na články

VOLVO S60 Polestar Performance: Najostrejší severský sedan

Výrobca prémiových automobilov Volvo Cars a značka vysokovýkonných vozidiel Polestar, ktorú vlastní spoločnosť Volvo Cars, ohlásili príchod najrýchlejších vozidiel, aké kedy vyrobili – nového sedanu S60 a kombi V60 Polestar s výkonom 367 koní.Obidva automobily dokážu zrýchliť z nuly na 100 km/h už za 4,7 sekundy a dosahujú elektronicky obmedzenú maximálnu rýchlosť 250 km/h. Poháňa ich špeciálne vylepšená verzia oceneného štvorvalcového motora Drive-E od spoločnosti Volvo.

Spoločnosť Polestar vzala originálne modely V60 a S60 a pridala do nich turbodúchadlo, kompresor, nové ojnice, nové vačkové hriadele, väčší otvor na nasávanie vzduchu a palivové čerpadlo s vyššou kapacitou na zosilnenie motora. To všetko spojila so systémom pohonu všetkých kolies BorgWarner a novou osemstupňovou automatickou prevodovkou Geartronic, ktorú optimalizovala samotná spoločnosť Polestar.

Okrem všetkého tohto vybavenia optimalizovaného s ohľadom na vysoký výkon sa spoločnosti Polestar podarilo radikálne znížiť hmotnosť vozidla. Modely Volvo S60 a V60 Polestar sú o 24 kilogramov ľahšie v oblasti prednej nápravy a celkovo o 20 kilogramov ľahšie v porovnaní s predošlými modelovými ročníkmi.

„Tieto autá sú poriadne rýchle,“ povedal Niels Möller, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Polestar, „ale prinášajú ešte oveľa viac. Spája sa v nich dvadsaťročná história spoločnosti Polestar v oblasti pretekania s typickým pragmatizmom a inžinierskym dedičstvom spoločnosti Volvo. Ide o veľmi rýchle autá, ktoré môžete používať každý deň v roku.“

Tieto dva nové modely zároveň predznamenávajú globalizáciu značky Polestar.

Prvé vozidlá značky Polestar schválené pre cestnú premávku boli uvedené na trh v roku 2014 len v obmedzenom počte krajín. Dnes spoločnosť Polestar s potešením oznámila, že rozširuje počet krajín, kde sa budú predávať vozidlá Polestar, z 13 na 47 a zdvojnásobuje objem výroby zo 750 vozidiel ročne na 1 500.


Obidve vozidlá čerpajú z tradície modelu Volvo S60 Polestar TC1, úplne nového pretekárskeho vozidla pre Majstrovstvá sveta cestných automobilov FIA WTCC od továrenského tímu Polestar Cyan Racing. Nové cestné automobily využívajú rovnaký základný podvozok, motor aj filozofiu tímu, ktorý za vývojom stojí.

„Hoci sa tieto autá používajú veľmi rozdielnym spôsobom, majú spoločného viac ako len technológie. Riadia sa rovnakou filozofiou, ktorú vypracovali ľudia s rovnakou vášňou. Hlavným cieľom je vytvoriť výkon, ktorý sa dá využiť v každej situácii, či už ide o to vyhrať majstrovstvá alebo si dennodenne užívať bezpečnú a zábavnú jazdu v praktickom vozidle,“ povedal Thed Björk, pretekársky a testovací jazdec tímu Polestar Cyan Racing.

Pretekárske aj cestné vozidlo sú vybavené dodatočne vylepšeným štvorvalcovým motorom Drive-E, pričom dvojlitrový dvakrát preplňovaný motor v modeloch Volvo S60 a V60 Polestar prináša výkon 367 koní a krútiaci moment 470 Nm. Oproti klasickému motoru T6 sa môže pochváliť väčším turbodúchadlom, novými ojnicami, novými vačkovými hriadeľmi, väčším otvorom na nasávanie vzduchu a vyššou kapacitou palivového čerpadla.

Napriek vyššiemu výkonu dosahujú hodnoty spotreby paliva a emisií CO2 prvotriednu úroveň 7,8 l/100 km a 179 g/km, čo opäť potvrdzuje hospodárnosť pohonnej jednotky Volvo Drive-E.

K vylepšenému výkonu a najmä lepším jazdným vlastnostiam v porovnaní s predchádzajúcimi modelovými ročníkmi prispieva aj optimalizované rozloženie hmotnosti.

„Všetky zmeny uskutočnené na vozidle smerovali k vylepšeniu jazdných vlastnosti a zvýšeniu hospodárnosti. Východiskom pre nový motor sú technológie používané v motoristickom športe, ako napríklad kombinácia turbodúchadla a kompresora, odľahčené materiály a mnohé ďalšie. To kráča ruka v ruke s našou základnou filozofiou a umožnilo nám to vyvinúť modely Volvo S60 a V60 Polestar,“ povedal Henrik Fries, viceprezident spoločnosti Polestar pre výskum a vývoj.

Spomedzi ďalších nových prvkov použitých vo vozidle môžeme spomenúť nové odľahčené 20-palcové disky, elektrický posilňovač riadenia kalibrovaný spoločnosťou Polestar a nové drážkované brzdové kotúče s priemerom 371 milimetrov.


Zopár slov o spoločnosti Polestar

Polestar je značka vysokovýkonných vozidiel vo vlastníctvespoločnosti Volvo Cars. Spoločnosť bola založená v roku 1996 akomotoristický tím, ktorý zaznamenal úspechy na mnohých majstrovstvách, kdepretekal s rôznymi vozidlami Volvo. V roku 2009 začala spoločnosťPolestar ponúkať vysokovýkonné produkty a posilnila tak svoje obchodnévzťahy so spoločnosťou Volvo Cars. Prvé vysokovýkonné vozidlá vychádzajúcez modelov Volvo S60 a V60 boli na trh uvedené v roku 2014.V roku 2015 odkúpila spoločnosť Volvo Cars oddelenie pre vysokovýkonnévozidlá spoločnosti Polestar, čím potvrdila pevné odhodlanie vytvoriťdôveryhodnú ponuku vysokovýkonných vozidiel a svoj zámer definovaťbudúcnosť vysokovýkonných luxusných automobilov.

Stiahnite si bezplatne
našu mobilnú aplikáciu

Naša aplikácia Vám ponúka:

  • vytvorte si zoznam Vašich vozidiel a v prípade potreby ich objednajte do servisu jedným dotykom
  • vždy aktuálna ponuka skladových vozidiel s možnosťou rýchleho odoslania záujmu o vozidlo
  • všetky dôležité novinky zo sveta značiek Volvo, Jaguar a Land Rover

OTVÁRACIE HODINY

Trenčianska Turná

PREDAJ

PON. - PIA.: 8:00 - 17:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené

SERVIS

PON. - PIA.: 07:30 - 16:00
SOBOTA: zatvorené
NEDEĽA: zatvorené