100 percent elektrickej energie v závode automobilky Volvo Cars v čínskom Čcheng-tu pochádza z obnoviteľných zdrojov

Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste  Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný  energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent.

Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne.

Ide o najnovší konkrétny krok smerom k ambícii spoločnosti Volvo Cars mať do roku 2025 klimaticky neutrálnu výrobu. Ambícia je súčasťou jej širšieho klimatického plánu, ktorého cieľom je znížiť celkovú uhlíkovú stopu na jedno vozidlo v rokoch 2018 až 2025 o 40 percent. Do roku 2040 chce byť Volvo Cars klimaticky neutrálnou spoločnosťou.


Nová zmluva o dodávke elektrickej energie je tiež v súlade so širšími ambíciami Číny znížiť emisie uhlíka z priemyselnej výroby a znížiť uhlíkovú stopu plynúcu z výroby energie. Donedávna získaval závod v Čcheng-tu už 70 percent elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Nová zmluva rieši zostávajúcich 30 percent. Podľa novej zmluvy pochádza približne 65 percent dodávok elektriny z vodnej energie, zatiaľ čo zvyšná časť pochádza zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.

„Naším cieľom je znižovať  našu uhlíkovú stopu prostredníctvom konkrétnych, hmatateľných činov,“ hovorí Javier Varela, šéf priemyselných operácií a kvality. „Zabezpečenie dodávky elektrickej energie z plne  obnoviteľných zdrojov pre náš najväčší závod v Číne je významným míľnikom  a podčiarkuje naše odhodlanie podnikať konkrétne a zmysluplné kroky.“

Spoločnosť Volvo Cars nepretržite pracuje na znižovaní uhlíkovej stopy svojej výrobnej siete a v ostatných rokoch dosiahla v tomto smere viacero míľnikov. Všetky jej európske závody majú od roku 2008 klimaticky neutrálne dodávky elektrickej energie a závod na výrobu motorov vo švédskom meste Skövde sa v roku 2018 ako prvý v rámci celej siete spoločnosti stal klimaticky úplne neutrálnym.


V roku 2018 nainštalovala spoločnosť Volvo Cars 15-tisíc solárnych panelov v belgickom závode v Ghente. Išlo o prvé rozsiahle zavedenie napájania prostredníctvom slnečnej energie v celej jej celosvetovej výrobnej sieti.

Tieto opatrenia spolu s mnohými ďalšími sú súčasťou klimatického plánu, ktorý spoločnosť Volvo Cars spustila koncom minulého roka. Ide o jeden z najambicióznejších plánov v automobilovom priemysle a jeho ústredným bodom je ambícia spoločnosti Volvo Cars generovať až 50 percent svojho celosvetového predaja do roku 2025 z predaja plnoelektrických vozidiel, pričom zvyšok by mali tvoriť vozidlá s hybridným pohonom.

Plán presahuje rámec riešenia problematiky emisií výfukových plynov a rozširuje sa na úplnú elektrifikáciu vozidiel. Zároveň sa snaží riešiť aj emisie uhlíka v širších prevádzkach spoločnosti, jej dodávateľskom reťazci a prostredníctvom recyklovania a opätovného použitia materiálov.

ZDROJ: Volvo

Stiahnite si bezplatne
našu mobilnú aplikáciu

Naša aplikácia Vám ponúka:

  • vytvorte si zoznam Vašich vozidiel a v prípade potreby ich objednajte do servisu jedným dotykom
  • vždy aktuálna ponuka skladových vozidiel s možnosťou rýchleho odoslania záujmu o vozidlo
  • všetky dôležité novinky zo sveta značiek Volvo, Jaguar a Land Rover

Tento web používa súbory cookie. Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Googlom. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie.

Ďalšie informácie